;

Salvador;bitcoin;

- Megbukott a salvadori bitcoin kísérlet

Teljes csőd lett a latin-amerikai Salvadorban a bitcoinra való átállás. 

Nayib Bukele az országát diktatórikus eszközökkel irányító elnöke tavaly jelentette be, hogy hazája a világon elsőként fogadja el fizetőeszközként a kriptovalutát, mert szerinte ez jelenti a kiutat a válságból. Ennek azonban éppen az ellenkezője történt. A kriptovaluta összeomlásával az amúgy is szegény közép-amerikai állam is egyre mélyebbre csúszik a nyomorba, és médiajelentések szerint már a csőd szélén áll.

Múlt héten a bitcoin 2020 vége óta a legalacsonyabb szintre esett, csak egy hónap alatt értékének egyharmadát veszítette el. Az év eleje óta a visszaesés mértéke eléri a 40 százalékot. Mint a The New York Times megjegyezte, az eladási hullám jól szemlélteti a szabályozatlan digitális valuták kockázatait, hiszen az évek óta elért pénzügyi nyereségek egyik napról a másikra eltűnhetnek.

Az emelkedő kamatlábak, az infláció és az ukrajnai háború miatti gazdasági bizonytalanság nyomán sokan eladják kockázatos pénzügyi eszközeiket. Míg egyes elemzők „régóta esedékesnek” nevezik a visszaesést, mások a 2008-as pénzügyi válság kezdetéhez hasonlítják a pánikot. Bár 2018-ban egyszer már komoly zuhanáson mentek keresztül a kriptovaluták, a mostani következmények azért lesznek sokkal súlyosabbak, mert jóval több magánszemély és intézmény tartja megtakarításait digitális eszközökben.

A Financial Times számításai szerint Salvador eddig több tízmillió dollárt veszíthetett azóta, hogy szeptemberben, a világon elsőként elfogadta a bitcoint törvényes fizetőeszközként. Azóta a Közép-afrikai Köztársaság követte a latin-amerikai állam példáját. Nayib Bukele kormányzata akkor azt is közölte, hogy ezzel a lépéssel munkahelyeket teremthetnek.

A terv azonban visszafelé sült el, amint a FT megjegyezte, Bukele egyre többet pazarol országa pénzéből, s a bitcoin-kísérlet csúfosan megbukott. Több nemzetközi pénzügyi lap is úgy látja, hogy az amúgy is a csőd szélén egyensúlyozó ország már aligha kerülheti el a pénzügyi összeomlást.

Bukele folyamatosan azt sugallja kedvenc kommunikációs csatornáján, a Twitteren, hogy akkor érdemes befektetni a kriptovalutába, amikor rossz az árfolyama, amely még úgyis erősödni fog. Claudia Ortiz ellenzéki politikus ugyanakkor a Politicónak elmondta: "A bitcoin filozófiája a szabadságról szól, de El Salvadorban ez a kísérlet egy autoriter projekt része.” A National Bureau of Economic Research (NBER) nonprofit kutatószervezet nemrégiben készült tanulmánya szerint a lakosság körében meglepően alacsony az érdeklődés az új valuta iránt.