Benyújtjuk a NATO-csatlakozási kérelmet – jelentette be hivatalosan Sauli Niinistö finn államfő, hogy országa az észak-atlanti szervezet tagja akar lenni.
A politikus a helsinki elnöki palotában Sanna Marin kormányfővel közös sajtótájékoztatóján tett bejelentést erről. Sanna Marin a maga részéről történelminek nevezte a lépést, amelyhez most puszta formalitásként már csak parlamenti jóváhagyást kell kérni. – Biztonságot nyerünk és adunk. Ne feledjük, a biztonság nem egy zéró összegű játék – fogalmazott a miniszterelnök asszony.
Nem kizárt, egyébként, hogy puszta formalitás lesz maga a csatlakozási folyamat is, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár legalábbis korábban jelezte, hogy ha úgy döntenének, az észak-atlanti szervezet tárt karokkal várja 31, illetve 32. tagnak Finnországot, illetve Svédországot. Aki nincs túlságosan elragadtatva az ötlettől, az Recep Tayyip Erdogan török elnök. Neki a két észak-európai országban élő kurdok miatt nem tetszik az egész.
Az elnök feketén-fehéren kimondta, Törökország nem örülne Svédország vagy Finnország NATO-csatlakozásánakA finn NATO-csatlakozásra az észak-atlanti szervezet mind a 30 tagországának rá kell bólintania. A lépés oka Oroszország Ukrajna elleni háborúja, ha pedig a finnek és a svédek NATO-tagok lesznek, akkor az Európai Unióban csak Ausztria, Málta és Írország marad semleges, de ezeknek az országoknak a geopolitikai kihívásai nagyon eltérnek a két észak-európai országéitól.
Niinistö és Marin három napja egyszer már kiállt egy közös sajtótájékoztatóra az ügyben, és bár az még nem számított hivatalos bejelentésnek a csatlakozási kérelem benyújtásáról Oroszország felfüggesztette a Finnországnak szánt áram exportját.
Finnország benyújtja a NATO-csatlakozási kérelmet, az oroszok már pénteken elzárhatják a gáztEgy múlt heti felmérés szerint a finnek 76 százaléka pártolja a NATO-tagságot, 12 százaléka pedig ellenzi.
A finn-orosz határ hossza 1340 kilométer.