Különös kegyetlenséggel, több személy sérelmére, különös visszaesőként, tizennegyedik életévét be nem töltött személy, továbbá védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés, valamint különösen nagy kárt okozó rongálás bűntette miatt ítélte életfogytig tartó fegyházbüntetésre a Fővárosi Törvényszék a rákospalotai gyújtogatóként elhíresült férfit – derül ki a bírósági portálon ismertetett nem jogerős ítéletből.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a 2020 novemberében 51 éves M. András rágyújtotta egy családra a házukat Budapest XV. kerületében. Az elsőfokon életfogytig tartó fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélt férfi a vád szerint egy építési vállalkozónál dolgozott, aki a munkán kívül szállást is biztosított neki rákospalotai házának melléképületében. Ugyanabban a melléképületben kapott szállást egy, a vállalkozó alkalmazásában álló másik férfi, annak felesége, valamint kiskorú unokája is.
M. András italozó életmódja miatt többször konfliktusba keveredett a munkaadójával, akivel az utolsó vitája 2020. november 22-én dulakodásig fajult. Ekkor a vállalkozó felmondott neki és felszólította őt arra, hogy másnap reggel hagyja el az ingatlant. Hajnalban a vádlott tűzifát helyezett el a vállalkozó gépkocsijának kereke alá, majd meggyújtotta, s nem törődve azzal, hogy a tűz a garázsból átterjedhet a felette lévő lakóhelyiségekre, távozott a helyszínről.
Megdöbbentő gyújtogatás Rákospalotán: a tetőre mászó kisfiú megmenekült, de a nagyszülei meghaltak (videó)A tűz következtében megszólaló autóriasztó hangjára a melléképületben élő család férfi tagja felébredt és gyorsan kimenekítette az unokáját a tetőre. A férfi és felesége – a tűz és a nagy mennyiségű füst miatt – már nem tudta elhagyni a lakrészt. Egyikük a kórházba szállítás során, másikuk azt követően életét vesztette. A vádlott cselekménye következtében a kiskorú gyermeknél „fennállt az életveszélyes, vagy akár halált okozó sérülés bekövetkezésének lehetősége is”. A tűz 60 millió forintos kárt okozott.
A bíróság kiemelte, a lefolytatott bizonyítási eljárás során kétséget kizáróan megállapították a vádlott bűnösségét, s az ítélet szerint legkorábban 30 év után bocsátható feltételes szabadságra. Az ítéletet az ügyészség tudomásul vette, a vádlott és védője fellebbezést jelentettek be. A bíróság a vádlott letartóztatását a másodfokú eljárás jogerős befejezéséig fenntartotta, az erről hozott végzés nem végleges.
Elmesélték a rendőrök, hogyan mentették meg a 12 éves gyerek életét a rákospalotai pokolban