A Fidesz egy salátatörvénybe rejtve rögzíti azt a veszélyhelyzetre hozott munkaerő-kölcsönzési szabályozást, amellyel lényegében korlát nélkül jöhetnek be a külföldi munkavállalók Magyarországra, és amelyben az Orbán-kormány szabad kezet kap, hogy nekik és a szintén munkaerő-kölcsönzésben alkalmazott magyar munkavállalóknak a munka szabályozását rendeleti úton intézze - írta Facebook-oldalán a Párbeszéd frakciójában helyet foglaló Jámbor András.
Az országgyűlési képviselő szerint a javaslat elsőre úgy tűnik, csak arról szól, hogy az ukrán, mongol, indiai és további harmadik országbeli munkavállalók szabadon jöhessenek és feltölthessék a munkaerőhiány által teremtett helyeket. De valójában egyre több magyar dolgozót is ezzel a jogokat elvevő, a béreket alacsonyan tartó kizsákmányoló foglalkoztatási formával alkalmaznak. Ez az intézkedés egyszerre pörgeti lefelé a bérversenyben a magyar dolgozók helyzetét, szögezi le a magyar gazdaságpolitika bukott álláspontját, és hagyja cserben azokat a magyarokat, akiket nehezebb integrálni a munkaerőpiacra - magyarázta.
Úgy értékelt, a legnagyobb baj ezzel a javaslattal pedig pontosan az, hogy a válságban ez a zsákutcás gazdaságpolitika, amiben csak a multik kegyét keresi a kormány, tovább folytatódik. A munkaerő-kölcsönzés további könnyítésével, ennek rendeleti úton való szabályozásával a kormány két utat választ a gazdasági problémák rendezésére. Még több pénzt a multiknak, és még kevesebb jogot a dolgozóknak. A külföldi munkavállalók tömeges idehozásával, és a munkaerő kölcsönzés további erőltetésével a kormány egy olyan, lefelé tartó bérversenynek teremti meg az utat, amelyben a lényeg nem a dolgozók megélhetése és joga, hanem a nagy cégek kistafírozása. Ez a politika pedig egy olyan korszakban, amikor a kapitalizmus egymás után dobálja elénk a válságait, a klímakatasztrófa által erősített migrációs és egészségügyi válságoktól kezdve, az ellátási lánc zavarain keresztül az élelmiszer válságig, zsákutcás politika.
Ez a politika ugyanis nem válságálló, nem teremti meg egy szuverén magyar gazdaság alapjait, csupán erősiti Magyarország függőségi pozícióit az unió centrumországaihoz és a nagytőkéhez.
Persze ez jó Orbánnak, hiszen az uniós pénzek lehívásában így talál szövetségre ezekkel a főleg német nagycégekkel, akik aztán kiharcolják a profitért cserébe Orbán politikájának elfogadását. Csakhogy ez nem az ország, hanem Orbán szuverenitása, nem az ország jóléte, nem a dolgozók érdeke, hanem Orbán érdeke - vélekedett Jámbor András.