Fülöp-szigetek;Rodrigo Duterte;Ferdinand Marcos;

- Duterte kegyetlen drogháborújánál is súlyosabb jogtiprások fenyegetnek a Fülöp-szigeteken

Az előzetes végeredmény szerint a néhai véreskezű zsarnok fia, ifjabb Ferdinand “Bongbong” Marcos már a hétfői első fordulóban megnyerte az elnökválasztást. 

Rodrigo Duterte kegyetlen drogháborújánál is súlyosabb jogtiprások fenyegetnek a Fülöp-szigeteken, miután az előzetes végeredmény szerint a néhai véreskezű zsarnok fia, ifjabb Ferdinand “Bongbong” Marcos már a hétfői első fordulóban megnyerte az elnökválasztást. A 64 éves politikus a szavazatok 56 százalékát gyűjtötte be, kétszer annyit, mint legerősebb riválisa, a progresszív, liberális fordulatot ígérő alelnök Leni Robredo. Bongbong úgy aratott fölényes győzelmet, hogy kampányát főként az édesapja iránti nosztalgiára alapozta.

Az idősebb Ferdinand Marcos több két évtizeden át, 1965-től 1986-ig állt a kelet-ázsiai ország élén. Eleinte demokratikus felhatalmazással rendelkezett, ám 1972-ben kommunista fenyegetésre hivatkozva rendkívüli állapotot hirdetett és brutális diktatúrát épített ki. A Marcos-rezsim kíméletlenül üldözte kritikusait: tízezreket börtönöztek be és kínoztak meg, további ezrek törvénytelen kivégzések áldozataivá váltak. A rendszert 1986-ban erőszakmentes forradalom döntötte meg, a népharag a zsarnokot is elüldözte. A Marcos-família és az elnök szövetségesei az amerikai légierő gépén szöktek el Manilából, több ládányi arannyal, ékszerrel és más értékkel.

A Fülöp-szigetek közelmúltjának legsötétebb időszakát azonban mostanra úgy tűnik, sikerült rehabilitálni. Ebben kulcsszerepe volt Bongbongnak és nővérének, Imee Marcosnak, akik apjuk halálát követően hazatértek az Egyesült Államokbeli Hawaii-on töltött száműzetésükből. Mindketten újrakezdték a forradalom miatt megszakadt politikai karrierjüket. A megörökölt befolyásnak és kapcsolati hálónak köszönhetően pályájuk felfelé ívelt. Előmenetelük segítette őket abban, hogy tisztára mossák családnevüket és pozitív megvilágításba helyezzék a diktatúrát.

Bongbong egy 2015-ös interjúban például arról beszélt, hogy nincs miért bocsánatot kérnie, hiszen apja idején több ezer kilométer út épült, a Fülöp-szigeteken volt az egyik legmagasabb az írástudók aránya Ázsiában, és akkoriban az ország exportálta, nem pedig importálta az alapélelmiszernek számító rizst.

Habár akadnak az idősebb Marcost visszasíró idősek, de a néhai államfőért (és fiáért) többségében a forradalom után született fiatalok rajonganak, akik elhiszik az interneten is szervezetten terjesztett revizionista propagandát. Az ifjúság túlnyomó része aranykorként tekint a Marcos-érára, mondván akkor erős volt a Fülöp-szigetek gazdasága, pedig valójában a szegénység és az ország eladósodása egyaránt növekedett, miközben diktátor és kegyeltjei dollármilliárdokat loptak el az államkasszából.

Félő, hogy Bongbong - június végi beiktatását követően - édesapja nyomdokaiba lépve fog neki egy korrupt, elnyomó rendszer kiépítésének. A győztes jelölt kedden ugyanakkor arra kérte a világot, hogy ne felmenői, hanem tettei alapján ítéljék meg. A megválasztott elnök a várakozások szerint az előző kormányzat irányvonalát fogja folytatni, azaz az infrastruktúra-fejlesztési projektekre és a kínai befektetések bevonzására fekteti a hangsúlyt. Az ifjabb Marcosnak ebben segítségére lesz szövetségese, a távozó államfő lánya, Sara Duterte-Carpio, aki megnyerte az ugyancsak hétfőn tartott alelnök-választást.

 II. Erzsébet tévén követte az eseményeket, de lemondása változatlanul kizárt.