;

Srí Lanka;halálos áldozatok;Mahinda Radzsapaksza;tüntetők;összecsapások;

- Katonák mentették ki az erőszakos tüntetők elől Sri Lanka lemondott miniszterelnökét

A napok óta tartó erőszakos összecsapásokban már heten meghaltak, több mint 200-an megsebesültek.

Sri Lankán a katonaság kedd hajnali hadműveletben menekítette ki erőszakos tüntetők elől Mahinda Radzsapakszát, az ország hétfőn lemondott miniszterelnökét – írja a CNN. A katonaságot azután hívták ki, hogy a tüntetők az éjszaka folyamán kétszer is megpróbálták betörni magánlakását. Egy magasrangú biztonsági forrás szerint a támadóknak sikerült bejutniuk a rezidencia elé, ahova molotov-koktélokat dobtak, de az épületbe való bejutási kísérletüket meghiúsították, a katonaság könnygázt vetett be.

Mahinda Radzsapaksza nem sokkal azután mondott le tisztségéről, hogy országos kijárási tilalmat vezettek be a napok óta zajló erőszakos tüntetéshullám, valamint a kormányt támogatók, illetve ellenzők összecsapásai miatt. Az eddigi hatósági jelentések szerint heten meghaltak és 217-en megsérültek.

Televíziós felvételek szerint a kormány botokkal felfegyverzett támogatói a főváros, Colombo több pontján megverték az ellentüntetőket, lebontották és felgyújtották a sátraikat, ahogy szemtanúk szerint országszerte is több tucat ház lángba borult. Az összecsapásokban részt vevő egyik rendőr a helyszínen meghalt. A miniszterelnököt és családját ismeretlen helyre szállították. A 76 éves Radzsapaksza egyébként lemondását azzal indokolta, hogy a jelenlegi válság legjobb megoldása egy „ideiglenes összpárti kormány” felállítása.

Mahinda Radzsapaksza és testvére Gotabhaya RadzsapakszaMahinda Radzsapaksza és testvére Gotabhaya RadzsapakszaMahinda Radzsapaksza és testvére Gotabhaya RadzsapakszaMahinda Radzsapaksza és testvére Gotabhaya Radzsapaksza

Sri Lanka elnöke, Gotabaja Radzsapaksza, a távozó miniszterelnök testvére a Twitteren közzétett bejegyzésében elítélte az erőszakot. Kedden a Human Rights Watch ermberi jogi szervezet dél-ázsiai igazgatója, Meenakshi Ganguly sürgette, hogy a kormány és a biztonsági erők tartsák tiszteletben a békés gyülekezéshez való jogot, és vonják felelősségre vonják az erőszak kirobbantóit. Srí Lanka a szigetország 1948-as függetlenné válása óta a legsúlyosabb gazdasági válsággal: élelmiszer-, üzemanyag-, gáz- és gyógyszerhiánnyal küzd, miközben az árak az egekbe szöktek.

Jun Szukjol első lépésben rá is pirított Észak-Koreára.