Moszkva;Ukrajna;veszteségek;Mariupol;kikötők;orosz-ukrán háború;

- Erős orosz nyomás a fronton: még kitartanak az Azovsztál védői, rakétatámadás érte Mihajlivot és Odesszát

Az ukránok feladták Popásznát, de elkeseredetten védik a Donbász kulcsfontosságú településeit. Herszonban a megszállók katonákat költöztetnek az üres lakásokba.

Az ukrán hadsereg visszavonult a luhanszki és donyecki megyék határán lévő Popászna városka térségéből, ahol hetek óta heves harcok folytak. A békeidőben 22 ezres településen még mintegy kétezer lakos maradt, bár az épületek drámai károkat szenvedtek. Kelet-Ukrajnában az oroszok súlyos, sok áldozattal járó ütközeteket vívnak Rubizsnye és Bilohorivka városokért, amelyeken át vezet az út a régió ellenőrzése szempontjából kulcsfontosságúnak tartott, 110 ezres Szlovjanszk felé.

Hétfőn számos rakéta érte a dél-ukrajnai Mihajlivot és Odesszát. Az utóbbiban kedd hajnalig tartó kijárási tilalmat vezettek be és óvóhelyre kellett vonulnia Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének is, aki éppen Denisz Smihal ukrán kormányfővel és az interneten bejelentkező Volodimir Zelenszkij elnökkel tárgyalt. Utóbbi szorgalmazta a kikötők blokádjának feloldását, hogy Ukrajna exportálni tudja a raktárakban lévő gabonát.

Az orosz védelmi tárca szerint az elmúlt napokban több ukrán partra szállási kísérletet hiúsítottak meg a hajózási útvonalak közelében lévő Kígyó-szigeten. Moszkvában azt állítják, hogy a harcokban legalább ötven ukrán katona vesztette életét, lelőttek több repülőgépet, helikoptert és drónt. A jelentés értelmében 24 óra leforgása alatt összesen 400 ukrán „nacionalistával” végeztek és többek között egy amerikai gyártmányú tüzérségi radart is kilőttek. A háború kezdete óta az oroszok már 162 ukrán repülőgép, 124 helikopter és 2967 harckocsi megsemmisítését jelentették. Az adatokat független forrásból nem lehet ellenőrizni, mint ahogy azt az ukrán állítást sem, hogy 1110 orosz harckocsit lőttek volna ki. A kijevi védelmi tárca 25 ezer fölé teszi az elesett orosz katonák számát, a brit védelmi minisztérium becslése 15 ezer. Londonban úgy vélik, hogy az orosz hadsereg nem igazolta a pontos tüzérségi és rakétacsapások képességére vonatkozó állításokat és mostanra a fogyatkozó készletek miatt tovább csökkent az ilyen kapacitás.

Mariupolban még mindig kitartanak az Azovsztál vasmű ukrán védői, akiket az oroszok harckocsikból lőnek, miközben gyalogságuk ismételten rohamra indul. A városban az oroszok komoly erőfeszítéseket tettek, hogy megünnepeljék a 2. világháborúban aratott Győzelem napját, például kihúzták a „világ legnagyobb”, 2100 négyzetméteres sárga-fekete György-szalagját. Ukrán hír szerint az oroszok katonákat költöztetnek az elfoglalt Herszon elmenekült lakosai által üresen hagyott lakásokba.

Zelenszkij elnök vasárnap este kitüntetett egy Patron nevű kutyát. A két és fél éves Jack Russell terrier az aknamentesítésben szerzett érdemeket.

Ukrajna európai jövője

Emmanuel Macron az Európai Unió jövőjéről rendezett konferencián azt javasolta, hogy jöjjön létre a demokráciák új európai közössége, amely az EU-nál szélesebb körű lenne, és olyan államokat is magában foglalhatna, mint Ukrajna, Grúzia, Moldova vagy az Egyesült Királyság. Szerinte évekig, sőt évtizedekig tartana, amíg Ukrajna és a hozzá hasonló országok uniós taggá válhatnak. “Az Európai Unió rövid távon nem lehet a kontinens szerveződésének egyetlen eszköze” - mondta a francia elnök. Szerinte az új európai közösség lehetővé tenné, hogy az alapvető értékeket valló demokratikus nemzetek új teret találjanak az együttműködésre a politika, a biztonság, az energia, a közlekedés, az infrastrukturális beruházások és a személyek szabad mozgása terén. Ursula von der Leyen bizottsági elnök Strasbourgban bejelentette, hogy a Volodimir Zelenszkijjel hétfő reggel tartott videobeszélgetésén az ukrán elnök virtuálisan átadta neki az EU tagfelvételi kérdőívére adott válaszokat. A dokumentum 5 ezer oldalas. H. K.

Összemosta a náci Németország felett 77 évvel ezelőtt aratott győzelmet és az Ukrajna ellen most folyó háborút Vlagyimir Putyin.