Hamis ellátásbiztonsági kifogásokra és egyéb csúsztatásokra hivatkozva akár az egész EU-t gáncsolná az Orbán-kormány, csak hogy a Mol olcsó orosz olajon bezsebelt nyereségét ne veszélyeztesse semmi – fogalmaz pénteki közleményében a Greenpeace. A cég friss gyorsjelentése az első negyedévi nyereség 38 százalékkal haladta meg 2021 első három havának adatát. A magyar kormány úgymond gazdasági okokból vétózza az orosz olaj embargójára vonatkozó EU-javaslatot.
Pedig Brüsszel az összes tagállamra vonatkozó, 6-8 hónapos felkészülési időn túl, kizárólag Magyarország és Szlovákia számára további egy (egyes források szerint két) év haladékot is felajánlott. (Mindkét állam finomítóját a Mol üzemelteti.) A Greenpeace szerint nem csak erkölcsileg vállalhatatlan a magyar kormány álláspontja, de éghajlatvédelmi szempontból is az erőteljes takarékosságot tartják az egyetlen kiútnak. A Greenpeace ezért a Mol százhalombattai kőolaj-finomítójára kivetített „VÉRES PROFIT: SZÉGYEN”-felirattal üzent a kormánynak.
Miközben számos állam az ukrajnai háború egyetlen, erkölcsileg vállalható ellenlépésének az orosz olaj és gáz vásárlásainak beszüntetését tartja, a magyar kormány csak kifogásokat keres és hazug érveket gyárt arra, miért jó minden úgy, ahogy van – idézik Perger Andrást, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampányosát. A Mol pedig hatalmas nyereséget zsebel be a háború kezdete óta a világpiacinál jóval olcsóbb orosz kőolaj vásárlásán. Az európai korlátozások leszavazásával a magyar kormány újra az orosz agresszort támogatná, és azt, hogy az uniós országok továbbra is olajvásárlással fedezzék Oroszország ukrajnai háborúját – tette hozzá.
Az orosz gáz rövid- és középtávú kiváltására nem képes közép-európai tagállamokhoz hasonlóan Magyarország sem támogatja az orosz energiabehozatalt érintő korlátozásokat – idézi a Magyar Energetikai és Közmű-szuabályozási Hivatal (MEKH) közleménye Horváth Péter János, a szervezet elnöke az Egerben megtartott, XXXII. Nemzetközi Olaj-és Gázipari Konferencián tartott előadásából.
Európa számára nem lát elég nem orosz eredetű vezetékes földgázt, és nem üzemel elegendő, a tengeren, cseppfolyósított formában szállított, lng-nek nevezett földgázt visszagázosító terminál sem. Emellett a kormánytól papíron független hatóság elnöke – résmentesen az uniószerte felháborodást keltő kormányálláspontba illeszkedve - dicsérte a magyarországi energetikai intézkedéseket.
A Mol támogatja Ukrajnát
A Mol-csoport szolidaritást vállal a háború által sújtott ukrán energetikai szektorral – közölte pénteken az olajcég. A társaság eszköztámogatással segíti az energetikai hálózat folyamatos és biztonságos működését. A Mol eddig összesen 290 ezer eurónak megfelelő támogatást ajánlott fel, és az ukrán fél visszajelzése alapján 50 ezer euró értékben szállít eszközöket a határhoz – szögezték le.