srebrenicai mészárlás;Jasmila Zbanic;

- Okulni a közelmúltból

„Ami manapság Európában és a világ többi részén zajlik, elképesztően emlékeztet az 1990-es évek Boszniájára. Meg kellett mutatnom, hogy van olyan közelmúlt, melyből sokat lehet okulni” – nyilatkozta 2020. novemberében a Népszavának Jasmila Zbanic, a Quo vadis, Aida? című film rendezője, aki azt is elmondta lapunknak: A bosnyák alkotó a második világháború utáni Európa egyik legsötétebb fejezetére, az 1995-ös srebrenicai mészárlásra emlékeztet Európa Filmdíjas, és Oscar-jelölt filmjében, amelyet a Lux Filmnapokon lehet megnézni az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A vetítés azért is különleges alkalom, mert bár a kilenc ország részvételével készült Quo vadis, Aida? 2020. legfontosabb filmje különösen a régiónkban, és az Oscar-jelölt alkotásokat műsorukra szokták tűzni, mégsem tűzték műsorukra a magyar mozik.

A Lux Filmnapokon az Európai Parlament és az Európai Filmakadémia megújult, közös filmművészeti díjára, a LUX közönségdíjra jelölt filmeket adják. Idén a Quo vadis, Aida? mellett két film versenyez még a díjért. Az osztrák Sebastian Meise Great Freedom című filmdráma a második világháború utáni Németországban játszódik. Egy fiatal férfi kálváriáját mutatja be, akit az NSZK-ban akkoriban (egészen 1969-ig) még bűncselekménynek számító homoszexualitása miatt újra meg újra bebörtönöznek. Az osztrák-német koprodukcióban készült film világpremierjét Cannes-ban, az Un Certain Regard szekcióban tartották, ahol a zsűri különdíjával jutalmazták, és azóta húsz nemzetközi fesztiváldíjjal, köztük a legjobb operatőr és a legjobb filmzene Európai Filmdíjával is elismerték. Megtekintését a szervezők csak 18 éven felüli nézőknek ajánlják.

A harmadik idei versenyfilm a dán Jonas Poher Rasmussen Menekülés/Flee (16) című filmje. Ez a több mint 80 nemzetközi fesztiváldíjjal elismert dán-francia-svéd-norvég koprodukció a mozitörténet első olyan alkotása, amelyet egyszerre jelöltek Oscar-díjra a legjobb animációs film, a legjobb dokumentumfilm és a legjobb nemzetközi játékfilm kategóriájában. Egy Dániában élő sikeres akadémikus igaz történetét mutatja be, aki a nyolcvanas években gyermekként, családjával menekülni kényszerült a háború sújtotta Afganisztánból.

Infó:

Lux Filmnapok

május 11.-13.

Uránia Nemzeti Filmszínház

A vetítésekre a belépés díjtalan, jegyeket egy rövid kvízjáték kitöltésével lehet nyerni. Részletek az Európai Parlament Kapcsolattartó irodájának Facebook-oldalán olvashatók. 

Közönségszavazás május 25-ig: www.luxaward.eu.

Társadalmi problémák iránt fogékony emberek szociális témájú, de olykor a feladatot kipipáló filmjei szerepeltek a linzi Crossing Europe fesztiválon.