;;

média;sajtószabadság;Riporterek Határok Nélkül;

- Apró javulást ért el Magyarország a sajtószabadság-listán, de a tavaly mögöttünk lévő Szerbia most simán megelőz

Orbán Viktor újabb kétharmados győzelme majd csak a jövő évi adatokban lesz benne. 

A tavalyi 92. hely után Magyarország most a 85. helyet szerezte meg a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet sajtószabadságról készített listáján - derül ki a szervezet által kedden közzétett dokumentumból.

E szerint Magyarország továbbra is az úgynevezett „problematikus” államok közé tartozik, ráadásul az EU-tagországok közül csupán kettőben, Bulgáriában és Görögországban tartják rosszabbnak a sajtó helyzetét. Figyelemre méltó tény az is, hogy 2021-ben Magyarországon még jobbnak találták a helyzetet az akkor 93. Szerbiánál, a szomszéd ország hatalmasat javított, a mostani 79. helyével simán előz.

Az RSF azt írta, alapvetően három tényező miatt változott Magyarország előrelépése: 

  • változott az index összeállításának módszertana; a most alkalmazott a korábbihoz képest jobban figyelembe veszi a sajtó szabadságát az interneten;

  • olyan európai országok csúsztak hátrébb a listán mint Görögország és Albánia;

  • emellett az uniós intézmények erőfeszítéseket tesznek a sajtószabadság megóvására az olyan országokban mint Magyarország azzal, hogy Európa-szerte reményt adó intézkedéseket hagynak jóvá vagy jelentenek be. Ilyennek nevezték például a kötelezettségszegési eljárás megindítását a Klubrádió elnémításának ügyében. 

Megjegyezték, hogy Orbán Viktor áprilisi választási győzelmét már nem vették figyelembe a lista összeállításakor, annak esetleges hatásai a jövő évi indexben mutatkoznak majd meg. A jelentésben foglalt kedvező megállapítások érvényét finoman szólva kétségessé is teszi, hogy az április 3-i parlamenti választást nagyrészt azért nem tartják tisztességesnek, mert Magyarországon a sajtó jelentős része a Fidesz és az Orbán-kormány befolyása alatt áll, amit Orbán Viktor alakulata kimutathatóan a saját előnyére használt.

A Fidesz ötös számú párttagkönyvének tulajdonosa a jelek szerint nem fogadta meg egykori harcostársa intelmeit, miszerint nemet kell mondani az alpári beszédre.