Az ukrán nép történetének egyik legsúlyosabb katasztrófája a Holdomor, amikor a sztálini Szovjetunió több millió embert taszított éhhalálba. Agnieszka Holland 2019-es, Oscar-díjra jelölt Jones úr című filmje egy walesi újságíró igaz történetén keresztül mutatja be, hogyan derült fény minderre az egész világ számára. Gareth Jones 1933-ban azzal a céllal utazott a Szovjetunióba, hogy interjút készítsen Sztálinnal, azonban az éhezésről szóló pletykák hamar Ukrajna felé terelték a figyelmét. Ukrán falvakat járt végig, ahol szerencsésebb esetben állati takarmánnyal jól lakhatott a parasztság. A borzalmakról szóló tudósítását mégis sokan kétségbe vonták, Jonesnak fel kellett vennie a harcot a szovjet propagandával.
A bajnok című film szintén igaz történeten alapul, Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski ökölvívó történetét dolgozza fel, aki az auschwitzi haláltáborban az összes súlycsoportban bajnoki címet szerzett. Mielőtt csatlakozhatott volna a nyugaton szerveződő Lengyel Hadsereghez elfogták, és politikaifogolyként került a német koncentrációs táborba. Azért, hogy túlélhessen, az SS-tisztek szórakoztatására ringbe szállt, de nem csak magért küzdött. Győzelmei után kapott extra ételadagot megosztott a tábor többi lakójával, ezzel is táplálva bennük a reményt. Pietrzykowski a háború utáni években többek között tanúskodott Rudolf Höss tárgyalásán, később Bielsko-Biała városában testnevelést és ökölvívást oktatott.
Könnyedebb hangvételű film az Amatőrök, amely egy értelmi fogyatékkal élőkből álló színházi társulat az érvényesülésért folytatott harcát meséli el. A humoros, de megható alkotást 2021-ben mutatták be a sanghaji nemzetközi filmfesztiválon, ahol Marzena Gajewska alakításáért elnyerte a legjobb színésznőnek járó díjat.
Ott a humor a Madártej című, a nyolcvanas években játszódó családi vígjáték-drámában is. Adott az ivásba menekült, értelmiségi apa, a kormányellenes tüntetésekben részt vevő anya és a két lány, akik nagyanyjukkal osztoznak egy szobán. A köztük zajló komikus konfliktusok a magyarországi kirándulással se hagynak alább.
A Madártej immár felnőtt testvérpárjáról szól Az én lányaim, teheneim című alkotás. Egyikük híres színésznő lett, másikuk viszont nem tudott elérni hasonló sikereket, ezért is távolodtak el egymástól. Édesanyjuk hirtelen betegsége azonban újra közel hozza őket, mivel együtt kell gondoskodniuk problémás édesapjukról.
Infó:
28. Lengyel Filmtavasz
Budapesti Lengyel Intézet
Május 4-8.