A Fennovoima finn-orosz konzorciumban részt vevő finn tulajdonosok felmondták hétfőn az atomerőmű-építésről szóló szerződést a Roszatom orosz állami atomenergetikai céggel - jelentette hétfőn a Reuters hírügynökség.
A hanhikivi atomerőművet az azonos nevű félszigeten építette volna meg a Roszatom a Fennovoima megrendelésére. amelyben a finn részvényesek - köztük az Outokompu, a Fortum és az SSAB - kétharmad részt birtokolnak a konzorciumban, a Rosatom Energy International finnországi leányvállalata pedig, a RAOS Voima Oy 34 százalékot.
Mika Lintilä finn gazdasági miniszter február végén jelezte, biztonsági aggályok miatt nem támogatja, hogy az atomerőmű megkapja az építési engedélyt.
Egy erről szóló vitában a politikus emlékeztetett, az eredeti tervek szerint a reaktor alkatrészeit a háborúban álló Ukrajnában, az oroszpárti szakadárok által megszállt Donyeckben gyártanák. Az építés engedély csak azt követően kerülhet elő, hogy a sugárzás- és nukleáris biztonsági hatóság (STUK) elvégezte a saját értékelését.
Finnország 2014-ben bólintott rá az oroszokkal a Roszatommal közös atomerőmű-bővítési projektre, a megvalósítás azonban építésminőségi és szabályozásjogi problémák miatt eleve sokat késett, mert a jelentős biztonsági átalakításokat és kiegészítéseket rendelt Oroszországtól ahhoz a reaktortípushoz, amelyet Magyarország is megvásárolni készül a paksi bővítés keretében. A finn nukleáris biztonsági hatóság az engedélyek kiadása előtt elemezte a Roszatom AES-2006 reaktort, és úgy értékelte, hogy az nem felel meg a finn és az EU-s biztonsági elvárásoknak. Nagyon súlyos konstrukciós hibákat találtak, megállapítva például, hogy a reaktor nem lenne képes kivédeni egy repülőgép rázuhanásának következményeit, illetve hogy egy súlyos baleset esetén a mentéshez szükséges dízelgenerátorok ugyanúgy megsérülnének, mint Fukusimában.
A Roszatom reagálásában őszinte csalódásként jellemezte a finn lépést. Közleményük szerint „nem világos” a döntés indoklása, s mint hangoztatták, a finnek a részvényesekkel meg sem beszélték a döntést, pedig „a projekt halad, és a megrendelő és a kivitelező között csapatmunka folyik”.
Eközben az Orbán-kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a Roszatom építse fel a Paksi atomerőmű két új blokkját.
Az Orbán-kormány kitart Paks 2 mellett, de valami nagyon nincs rendben az érveivelA Roszatom nem érti az atomerőmű-szerződés finn felmondását