Az orosz űrprogram vezetője közölte, Moszkva ki fog vonulni a Nemzetközi Űrállomásról. A lépésre az orosz-ukrán háború miatt bevezetett szankciók következtében szánták el magukat - írja a Bloomberg orosz forrásokra hivatkozva. Oroszország arra fogja felhasználni az ISS-en töltött hátralévő időt, hogy bizonyítsa, készen áll a saját űrállomással való folytatásra - mondta a Roszkozmosz igazgatója, Dimitri Ragozin. „A döntést meghoztuk, és azt nem vagyunk kötelesek nyilvánosan megindokolni. Egy dolgot mondhatok ezzel kapcsolatban: kötelezettségeinket teljesítve a kilépésünkről egy évvel korábban szólni fogunk partnereinknek." Az orosz misszió a fedélzeten fog maradni 2024-ig.
Rogozin azt is kifejtette, hogy az ISS-en hátralévő idő alatt Oroszország "demonstrálni fogja, hogy készen áll az Orosz Orbitális Szolgáltató Állomás (ROSS) telepítésére". Elmondta, hogy a ROSS többfunkciós lesz, és hogy a fejlesztési tervek már folyamatban vannak. Március közepén Rogozin azt mondta, hogy az "ellenséges" geopolitikai helyzet arra kényszerítheti Oroszországot, hogy a ROSS-t "katonailag alkalmazhatóvá" tegye. Ez azt fogja jelenteni, hogy "senki sem lesz" a ROSS-on az orosz űrhajósokon kívül, akik "az ezen az állomáson telepített célberendezéseket fogják karbantartani".
Ha a tervek szerint folytatni akarják az űrállomás üzemeltetését, úgy a NASA által irányított partnerszervezeteknek minden bizonnyal a magán-űrcégek szolgáltatásait kell majd megfizetniük. (Az űrállomás 1998. novembere óta működik, várhatóan 2030 végéig, amikor is a Csendes-óceán déli része fölé irányítják, ahol a nagyobbik része még az atmoszférában elég.) Mint azt lapunk korábban megírta, a NASA már keresi a lehetőségeket a Nemzetközi Űrállomás (ISS) további működésének fenntartására. Jelenleg az orosz Progress rakéták időnként bekapcsolt hajtóművei biztosítják az ISS pályán maradását, és a 400 kilométeres magasság tartását. Bár az ISS-nek vannak saját hajtóművei is, de ezek szintén az orosz Zvezda modulban találhatóak, továbbá a működtetésükhöz szükséges üzemanyagot is az űrállomás orosz szekciójában tárolják. Azt a NASA tisztviselője is beismerte, hogy ezek pótlása költséges és munkaigényes. „A SpaceX, Musk űrvállalata, már keresi a módját annak, mik a további lehetőségeink, de egyelőre nincs terv arra, mivel pótoljuk az oroszok szerepét” - mondta Kathy Lueders a NASA, emberi űrrepülés programjának igazgatója március elején, miközben a Northrop Brumman űr- és védelmi vállalat is jelezte, részt venne a fejlesztési munkákban.