Januárban a befektetési jellegű – akár a kiadásra, akár a később önállósodó gyermek számára történő - vásárlások a fővárosi adásvételek 54 százalékát tették ki, majd februárban és márciusban is 40 százalék felett maradt arányuk.
Az ingatlanközvetítő hálózat statisztikái szerint az elmúlt három évben 2019-ben voltak jelen a legnagyobb súllyal a befektetők a hazai lakáspiacon, majd a Covid-járvány 2020-ra 30 százalékra vetette vissza az ilyen vásárlásokat. Tavaly főként az otthonteremtési adásvételek mozgatták a piacot, a befektetők csak év végére tértek vissza jelentősebb számban. A Duna House Barométer márciusi adatai alapján így a fővárosban a lakásvásárlás elsődleges oka ismét a befektetési szándék lett, miközben az első lakás megvásárlása a harmadik helyre került. Tavaly márciusban a két cél még fej-fej mellett haladt, egyaránt 29-29 százalékos részesedéssel.
Vidéken a befektetési vásárlások súlya kevésbé jelentős, átlagosan 20-30 százalék között mozog, de a befektetői jelenlét a koronavírusos időszakban stabilabban megmaradt. Tavaly pedig – a szinte folyamatos növekedés mellett - többször átlépte a 30 százalékos arányt is, majd ez stabilizálódott az idei év első negyedévében. Az idén márciusban így vidéken is első helyre került a befektetési cél, a nagyobb ingatlanba költözés, illetve az első lakás vásárlása viszont a tavalyi első és második helyről idén márciusra a második és a harmadik helyre csúszott vissza. Az első lakás megvásárlását jelentő adásvételek így már vidéken és a fővárosban is csupán 19 százalékot tesznek ki a tavalyi 29 százalék helyett.
A befektetői aktivitás jól mutatja az általános gazdasági környezet változását. A mostani gazdasági helyzetben sokan keresik a biztosabb reáleszközök nyújtotta lehetőségeket, így újra növekvő számban tapasztaljuk a befektetői vásárlásokat a hazai ingatlanpiacon, és ez tovább erősödhet – magyarázta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője. Hozzátette: a belvárosi kerületek újra a legkedveltebb célpontokká váltak.
Az idei első negyedévben a fővárosi ingatlanbefektetők átlagosan 50 millió forint feletti, 50-60 négyzetéteres lakásokat vásároltak. A vidéki befektetők fele ekkora összegekért, átlagosan 26-30 millió forint közötti áron vásároltak ingatlanokat. Ebből a pénzből ugyanakkor a fővárosinál nagyobb alapterületű, átlagosan 60-70 nm-es ingatlanokba tudtak befektetni.
Az adatokból az is kiderül, hogy eközben mind vidéken, mind a fővárosban egyre többen értékesítik korábbi befektetéseiket: az ilyen eladások aránya a tavaly márciusi 5-5 százalékról Budapesten 32, vidéken 27 százalékra ugrott. Ezzel párhuzamosan a nagyobb ingatlanba költözés szándéka, mint eladási ok, jócskán visszaesett: Budapesten 55 százalékról 35 százalékra, vidéken 36 százalékról 22 százalékra.