;

Európai Unió;NATO;Ukrajna;Szijjártó Péter;CNN;orosz gáz;

- Szijjártó a CNN-nek: Fizikai kérdés az orosz gáztól való függőség

A külgazdasági és külügyminiszter szerint jelenleg nincsenek alternatív gázforrások és szállítási útvonalak.

Ismét a CNN vendége volt a napokban New Yorkban tartózkodó Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, ahol Richard Quest egyebek között azzal kapcsolatban kérdezte, hogy Magyarország a legtöbb európai uniós tagállamnál nagyobb mértékben függ az orosz gáztól. A miniszter ennek vonatkozásában arról beszélt, hogy egy ország gáz- és olajellátása nem filozófiai, kommunikációs, ideológiai vagy politikai kérdés, hanem fizikai kérdés, amit tényszerűen az infrastruktúra határoz meg. A magyar gázellátás 85 százaléka, az olajellátás 65 százaléka Oroszországból érkezik, ez Szijjártó szerint nem szórakozásból van így, s nem mi választottuk ezt a helyzetet. Alternatív gázforrások és alternatív szállítási útvonalak nincsenek - jelentette ki.

A tárcavezető mindazonáltal azt közölte, hogy Magyarország sokat tett a diverzifikáció érdekében, megépítette az összes gázösszekötőt a hét szomszédos ország közül hattal, így amennyiben a közelben valahol új gázforrást fedeznek fel, "boldogan vásárolnánk onnan gázt". Ha az ExxonMobil meghozta volna a végső döntését, hogy Romániában a Fekete-tengerből termeljen ki gázt, akkor jobb helyzetben lennénk, jelenleg viszont nincs más választásunk - jelentette ki.

Richard Quest erre felvetette, hogy Magyarország álláspontja más tekintetben sincs igazán összhangban az Európai Unióval és a NATO-val, például a fegyverszállítások terén. Erre a miniszter azt hangsúlyozta, hogy Magyarország jóváhagyta mind az öt eddigi európai uniós szankciós csomagot, Oroszország ellenében, mindössze annyit jeleztek, hogy mivel ezek a "fizikai korlátok" fennállnak, az európai egységet nem lehet olyan szankciókkal előmozdítani, amelyek leállásra kényszerítenék Magyarországot, s megakadályoznák a gazdaság működését. Magyarország kiáll Ukrajna szuverenitásáért és területi integritásáért, humanitárius oldalról nagyon sokat segít az országnak, eddig 640 ezer menekült érkezett Ukrajna területéről, akiknek ellátást, szállást, munkát biztosítunk, fegyvert azonban nem szállítunk - ismertette. Richard Quest közbevetésére leszögezte, hogy nem Magyarország az egyetlen uniós- és NATO-tagállam, amely nem vesz részt a fegyverszállításban. A magyar kormány legfontosabb kötelessége most az, hogy garantálják az Magyarország és a magyar emberek biztonságát. Moldovával kapcsolatban a miniszter hasonlóképp a területi integritásáért és szuverenitásáért való kiállást hangsúlyozta, hozzátéve, reméli, hogy a hadi konfliktusok mihamarabb véget értnek.

A CNN riportere ezután rátért az Európai Bizottság levelére és a jogállamisági mechanizmusra, mellyel összefüggésben Szijjártó Péter politikai vitáról és Magyarországgal szembeni zsarolásról beszélt. A megfogalmazott jogállamisági problémákat hamis vádnak nevezte, ezt azzal magyarázta, hogy az eljárás megindítása szorosan a magyar választások után történt meg, ahol a Fidesz ismét elsöprő győzelmet aratott. Szerinte ezt a "brüsszeli liberális mainstream" nem képes megemészteni. A miniszter állította, az Orbán-kormány a nemzeti jogalkotásnak és az európai jogszabályoknak megfelelően cselekszik, a viták pedig politikai, felfogásbeli jellegűek. 

Végezetül Richard Quest azzal kapcsolatban kérdezett, hogy Orbán Viktor április 3-ai győzelmi beszédében ellenfélnek nevezte meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. Ezt Szijjártó Péter azzal indokolta, hogy az ukrán kormány, illetve a nevében fellépő egyes szereplők "megpróbáltak beavatkozni a magyarországi választásokba", a Zelenszkij által tett nyilatkozatok pedig ellenségesek voltak az Orbán-kormányra nézve, amelyeket nem kellett volna megtennie. Végezetül a riporter kérdésére Szijjártó emlékeztetett, hogy Magyarország támogatja Ukrajna európai uniós tagságát.