Tömeges csődhullám jöhet idén és még 2023 első felében is, az Opten adatai szerint ugyanis az év első három hónapjában annyi céget töröltek már, amennyit tavaly az első félévben – mondta Csorbai Hajnalka az Inforádiónak.
Az Opten stratégiai igazgatója az alapvető gondot abban látja, hogy a magyar cégek hagyományosan alultőkésítettek - ez a vállalkozások több mint 90 százalékát jellemzi -, és komoly likviditási problémákat okozott náluk a járvány, az orosz–ukrán háború hatása vagy akár az energiaárak emelkedése. Amely cégnek nincsen megfelelő pénzügyi háttere ahhoz, hogy túlélje ezeket az átmeneti időszakokat, hiába lenne hosszú távon életképes, nem fog életben maradni és nem tud talpra állni - tette hozzá.
Már az első negyedévben látható volt az Opten adataiból, hogy a kényszertörlések száma elérte a tavalyi teljes évi felét. Már több mint ötezer céget töröltek idén, tavaly pedig egész évben 12 ezer volt az ilyen intézkedések száma. Csorbai Hajnalka úgy látja, a felszámolások számában akkor várható nagyobb növekedés, amikor teljesen kifut a törlesztési moratórium, illetve amikor feloldódják a még a járvány elején bevezetett gazdaságvédelmi intézkedéseket.
A tevékenységek szerint vizsgálva a kényszertörlés alatt álló cégek közül sok az idegenforgalom, vendéglátás területén működött. Termelő cégeknél is jelentkeztek gondok, ahol a beszállítói lánc akadozása okozott problémát. A kereskedelemben egyelőre kevesebb a problémás, kényszertörölt cég, ebben a szektorban esetleg az árstop által érintett vállalkozások kerülhetnek felszámolás alá.
A covid időszak alatti állami támogatások sok céget menthettek meg a csődtől, ám később várhatóan azok a vállalkozások élveznek majd előnyt a forrásokért folyó versenyben, amelyet ténylegesen képesek hosszabb távon életben maradni, és a működés modelljük is megfelelő ahhoz, hogy fennmaradjanak – vélekedett Csorbai Hajnalka.