;

rendeleti kormányzás;

- Bábelőadás

Mi a közös a netes házipornóban és az illiberális államban? Mindkettő a zsigerekre hat, komoly közösségigényt szolgál ki, mímeli az életet, továbbá a netes pornó és a NER működési elve is egyszerű, mint a raklap.

Ami az utóbbit illeti: a hatalompárt nagyjából 2013-ra Berlin hallgatólagos (és Moszkva aktív) asszisztálásával lenyúlt magának minden Magyarországon elérhető erőforrást, egy generációra bebiztosította saját politikai monopolhelyzetét. Ezt egy kicsit bonyolította, hogy a magyar rezsim létalapját az EU támogatásai adják, így a bevált fasiszta mintákat követő - és ezt még annál is jobban ambicionáló - országvezető a látszat kedvéért kénytelen elbábozni valami demokrácia-szerűséget.

Erre a népszínműre van a Duna partján egy csicsás épület (régies nevén Parlament), ahol folyamatosan a lényeget elfedő jogi papírkreációkkal hergelheti kéjmámorba és/vagy neurózisba a népet. Az ellenzék ilyenkor menetrendszerűen diktatúrát sikolt a parlamenti zártláncú élő közvetítés kameráiba, amitől a kétharmados állampárt rajongói legalább a végóráit élő ostromlott Szigetvárban érezhetik magukat. Végül a vezér unott arccal lekeveri az egészet, a kormányzat narancsszínű biodíszletei pedig mindent megszavaznak. Happy end.

Nos, érdemes elsősorban innen nézni, hogy momentán a kormány ismét alkotmányt akar módosítani, hogy „háború esetén a kabinet cselekvőképessége biztosított legyen”. Továbbra is ragaszkodva a tényekhez: a.) az ukrán nép hősiességének és NATO tagságunknak hála az oroszoknak jó ideig esélyük sincs Magyarország közelébe jönni. b.) Ha meg mégis: az alaptörvény eddig is bőven lehetőséget nyújtott a kormánynak arra, hogy egy esetleges háborús helyzetre reagáljon. c.) a hatalompárt eddig is de facto rendeleti kormányzást folytatott, csak olykor igénybe vesz hozzá némi parlamenti élőerőt.

Szóval ha valami csoda folytán az ellenzék nem ezen a gumicsonton fog rágódni hetekig, akkor kíváncsian várjuk, hogy pontosan milyen szakmai munkát gondol elvégezni a negyedik kétharmadban.