Országgyűlés;választás 2022;

- Nyugdíjas és mentős is lesz a kieső magyar parlamenti képviselők között

Miközben szerdán elsőként Orbán Viktor miniszterelnök már át is vette a megbízólevelét, akadnak olyan politikusok, akiknek hosszú idő után nélkülözniük kell az ünnepélyes pillanatokat.

Szinte mindegyik frakcióban vannak olyan távozók, akik több cikluson keresztül is országgyűlési képviselők voltak. Az MSZP-ben a korábbi szociális államtitkár, Korózs Lajos mellett az egyik legnagyobb távozó név Burány Sándor, aki 1994-ben lett a törvényhozás tagja. Utolsó ciklusát a Párbeszéd frakciójában töltötte, de eközben is az MSZP tagja maradt. Mint a Népszavának elmondta, életének egyik meghatározó munkahelye volt az Országgyűlés, amit nem tud egyik pillanatról a másikra elengedni. Mindenesetre most kell neki pár hét, hogy leülepedjenek benne a dolgok és „el tudjam azt engedni, amit el kell”. Szintén hát fordít a parlamenti életnek Mesterházy Attila, a párt korábbi miniszterelnök-jelöltje és Molnár Gyula volt pártelnöknek is.

A korábban a szocialista pártban politizáló Szakács Lászlónak nem ismeretlen a mostani érzés, hiszen több alkalommal sem jutott be a korábbi évtizedben. Lapunknak elmondta, csalódottsága elsősorban nem saját sorsa, hanem a választási eredmények miatt van. „Az volt a B terv, hogy végrehajtjuk az A-tervet” – jelentette ki, arra utalva, hogy győzelemre készült.

A jobbikos Rig Lajos volt az első olyan ellenzéki politikus, aki veresége után bejelentette, hogy még a politizálással is felhagy. Ő  2015-ben, tapolcai körzetében diadalmaskodott fideszes ellenfelével szemben, most azonban a Navracsics Tibor miniszteri várományos elleni meccs elbukása után visszatér szakmájához, a mentőzéshez, ahol nyugdíjas koráig szeretne maradni. „A jelen viszonyok között nem látok esélyt arra, hogy Navracsics Tibor ellenében, érdemben, eredményesen képviselhetném a körzetet. Hálásan megköszönve azok bizalmát, akik rám szavaztak, el kell fogadnom a választók többségének akaratát” – magyarázta pár nappal a vereség után egy interjúban.

A Jobbik frakciónak hiányolnia kell a következő ciklusban Potocskáné Kőrösi Anita, Szilágyi György, vagy éppen annak a Stummer Jánosnak a munkáját, aki korábban a nemzetbiztonsági bizottságot vezette és most Jakab Péter elnökkel üzenget a közösségi oldalon.

A Fidesz kétharmados győzelme után kormánypárti oldalon is többen elhagyják a törvényhozást. Köztük van az a Bíró Márk, aki azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy 12 évig nem szólalt fel, Novák Katalin pedig köztársasági elnökségre „cseréli” parlamenti helyét. Révész Máriusz bár régi motoros, csak a szimbolikus 205. helyet kapta a Fidesz-listán, így ő is kiesett. A politikus a Népszavának elmondta, kapott ígéretet arra, hogy tovább folytathatja kormánybiztosi munkáját. A politikus eddig az aktív Magyarországért program felelőse volt. – Az utóbbi években parlamenti hozzászólásaim száma lecsökkent, munkaidőm 98 százalékát kormánybiztosi feladataim tették ki, sokkal kevésbé vettem részt a törvényhozási munkában, mint egy vagy két ciklussal ezelőtt – magyarázta.

A korábbi LMP-s, majd független országgyűlési képviselő Szél Bernadett ugyancsak nem lesz tagja a következő ciklusban a T. Háznak, miután a választókörzetében kikapott Menczer Tamás külügyi államtitkártól.

Bár többeknek is vannak elképzeléseik jövőjüket illetően, akad, akinek azonban kétségesebb a konkrét folytatás. Közéjük tartozik Szakács László is, aki mindezt azzal magyarázta, hogy most amúgy is egy turbulensebb időszakban vagyunk. – Nem a szülőszobán kell megtervezni a második gyereket – magyarázta.

Burány Sándor nyugdíjba megy, nyilvánosság előtti politizálást nem tervez, de „nem csak kutyát sétáltatok és metszegetem a növényeket a kertben”.

Az anyagiak tekintetében senkinek sincs aggódnivalója, mivel minden távozó háromhavi keresetét kapja meg. Így legkevesebb 4 millió forintot utalnak azoknak is, akiknek fizetése a legalacsonyabb volt. Utóbbi alól Novák Katalin, vagy éppen a korrupciós ügyek miatt „menesztett” Simonka György-Boldog István-Völner Pál trió sem kivétel.

Az új törvényhozás május másodikán tartja meg alakuló ülését, ahol ötödjére is megválasztják miniszterelnöknek Orbán Viktort. 

Még osztozkodn

Csak részben sikerült az ellenzéki pártoknak megállapodniuk abban, hogy kik kapják meg azokat a mandátumokat, amelynek tulajdonosai nem ülnek be a T. Házba. Dobrev Klára EP-képviselőségét, Karácsony Gergely pedig főpolgármesterségét tartotta meg, de a korábbi miniszterelnök-jelölt, Márki-Zay Péter sem gondolkodott túl sokat és inkább maradt hódmezővásárhelyi polgármester. Az LMP korábban megállapodást kötött a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióval, így bár csak négy LMP-s képviselő jutott be a Parlamentbe, a DK Dobrev mandátumát egy a listán következő LMP-s politikusnak, Bakos Bernadettnek adja, így meglesz a minimális öt honatya, ami kötelező önálló frakció alakításához. Karácsony Gergely helyett a szintén párbeszédes Szabó Rebeka ülhet, aki Zuglóban sokáig alpolgármestere volt a mostani főpolgármesternek. Az viszont továbbra is nyitott kérdés, hogy ki kapja meg Márki-Zay Péter mandátumát. Ezt mind a Jobbik, mind a Párbeszéd magáénak szeretné tudni, miközben a korábbi kormányfőjelölt jelezte, ő maga Szél Bernadettnek adná ezt.

Segítünk a rászorulóknak, akkor is, ha ők ezt nem viszonozzák – értékelte a parlamenti választáson történteket Iványi Gábor lelkész.