;

segélykoncert;Budapest Park;orosz-ukrán háború;

- Segélykoncert a Budapest Parkban

A Budapest Park rendhagyó módon segélykoncerttel nyitotta meg kapuit. A Random Trip Allstars koncertre váltott összes jeggyel az ukrán civileket segítő szervezeteket lehetett támogatni.

Egy éve, áprilisban még bizonytalan volt, egyáltalán kinyithat-e a Budapest Park. A zeneipart és a fesztiválszervezők munkáját teljesen ellehetetlenítették a világjárvány miatt hozott intézkedések. A külföldi tesztkoncertek, az online zeneközvetítések szürreálisnak tetsző világa és az elmúlt két esztendő kényszercsöndjei után a koncertszervezők most gőzerővel készültek a szezonra. A 11. évadát megkezdő Budapest Park április 20-án nyitotta meg kapuit, és rögtön egy, a pandémia időszakára ugyancsak nem jellemző programot szervezett: segélykoncertet.

A koncert teljes jegybevételét az orosz-ukrán háború civil károsultjait segítő szervezetek – a Budapest Bike Maffia, a Magyar Vöröskereszt, a Migration Aid és az UNICEF – számára ajánlották föl. A Random Trip Allstars segélykoncert különbözött a Budapest Park egyéb programjaitól: egyrészt megelőzte az április 21-i hivatalos nyitóbulit, másrészt pedig külön erre az eseményre három árkategóriában lehetett jegyet vásárolni az alapvetően egységáras küzdőtérbe, és még az adott jegyek összegén fölül is volt lehetőség adományozni a szervezeteknek.

Budapest legnagyobb szabadtéri szórakozóhelyén a hűvös idő ellenére egészen sokan voltak, de a létszám közel sem haladta meg a nyári időszakra jellemző tömeget; mint később kiderült: sokan megvették a jegyet támogatásul, de nem jöttek el. A közönség soraiban – talán épp a koncert ügye miatt – több generáció képviselőjét is felfedezhettük. A tavaszi szezont a hazai és külföldi zenészek közreműködésével a Random Trip nevű zenei formáció nyitotta, előzenekaruk a Vibe Changers volt.

A Csak boldog című számot jegyző, Delov Jávor vezette Random Trip lényege az állandó megújulás, improvizáció és kötetlenség; a nevében szereplő „random” szó voltaképp az egyetlen szabály a zenekar kapcsán, tehát lényege a szabálytalanság. Mindezek miatt a Random Tripre nem is zenekarként, inkább zenei közösségként szokás tekinteni, hiszen az alapító dobos Delov Jávor mellett az esti koncerten is fellépők közül törzstagnak számít Szebényi Dániel (billentyű), Cséry Zoltán (billentyű) és DJ Q-Cee. A többi fellépő eltérő mértékben és gyakorisággal dolgozott már a formációval, azonban nem számítanak állandó tagnak. A Random Trip szabad átjárást enged a zenekarok és a műfajok közt: a „5 in 1” koncert öt különböző zenei stíluson keresztül kalauzolta át közönségét egyetlen este alatt.

Az koncert első részét a hip-hop és a rap uralja: az első fellépők közt volt Saiid (Süveg Márk), akit az ikonikussá vált Akkezdet Phiai alapítójaként ismerhetünk. Saiid mellett rappelt Eckü (Baranyai Dániel) a Hősök zenekarból és a nevét tavaly megváltoztató 6363 (Sára Gergely). A hip-hop részleget erősítette még Péterffy Lili és Saya Noé.

A második rész a rockzenéé: Schoblocher Barbara, a Blahalouisiana énekesnője és Vitáris Iván, az Ivan & The Parazol énekese adnak elő változatos műsort. Schoblocher Barbara erős, tiszta hangja és Vitáris Iván érdes tónusú éneke jó egyveleg, Pulius Tibor, a Supernem gitárosa kíséri őket. Mint a stafétabotot, úgy adják át egymásnak a helyet a különböző műfajok: a hip-hopból nincs átkötésünk a rockba, de a különböző műfajokon belül, a Random Trip szellemiségéhez illően nagy utat járunk be.

A koncert következő szakaszára sokan várhattak: Sena Dagadu, ismertebb nevén Sena, az Irie Maffia ghánai származású énekesnője ad elő, zenei partnere pedig az amerikai Big John Whitfield. A két énekes utánozhatatlan soul előadást nyújt, mely keveredik a funkyval, mindeközben felhangzik a hammond orgona.

A negyedik részt az elektro uralja, az Analog Balaton tagjai zenélnek és visszatér a színpadra pár korábbi fellépő, az elektro-dallamokba finoman kúszik be Zahár Fanni fuvolazenéje.

A koncert befejezése hab a tortán, az osztrák énekesnő, Lylit lép színpadra Dés László szaxofonjátékára elképesztő nu jazzt ad elő. Az utolsó szám valóban lírai és ebben nyilvánul meg a koncert valódi üzenete: kiállás a háború károsultjaiért.

Nem említettem, de a koncerten szerepelt még Krsa (ének) a PASO ska zenekarból és Szendrői Csaba (ének) az Elefántból, a hangulatért MC Kemon felelt. Az instrumentális anyag Nagy Kristóf, Bata István, Heilig Tomi és Gábor Andor nevét dicséri még.

A háromórás koncert igazi örömzenéléssé válik a huszonhat előadó fellépése nyomán, azonban csak párszor, ha említették a Segélykoncert apropóját, holott hazánkban talán ez eddig a legnagyobb könnyűzenei megmozdulással egybekötött adománygyűjtés az ukrán-orosz konfliktus civil károsultjainak megsegítésére. Látható pár felirat, mely utal arra, miért jött létre az esemény, de a koncert vizuális kialakítása, fényei nem hangsúlyozzák az Ukrajnáért való kiállást.

Info

2022. április 20. segélykoncert a Budapest Parkban

A teljes jegybevételt az orosz-ukrán háború civil károsultjait segítő szervezetek (Budapest Bike Maffia, Magyar Vöröskereszt, Migration Aid, UNICEF) kapták.