Ugyan Orbán Viktor új kormánya még fel sem állt, máris érzékelhető, hogy ez a kabinet teljesen más geopolitikai közegben jön létre, mint az eddigiek. Miközben a magyar kormányfő a 2010-es, 2014-es, majd a 2018-as választási győzelme után is elsőként lengyel kollégájával találkozott, demonstrálva ezzel a Brüsszel elleni közös fellépést, most szokatlan módon a Vatikánba vezet az útja.
Igaz, a véletlen műve, hogy újraválasztott kormányfőként éppen Ferenc pápa fogadja a magyar miniszterelnököt. Az állam- és kormányfői utak szervezése a Vatikánnal nem napok, hanem legalábbis hetek-hónapok kérdése, s a Szentszék aligha gondolta a vizit megtervezésekor, hogy sokakban az a képzet támadhat: az egyházfő együtt akarja ünnepelni a magyar miniszterelnökkel a választási győzelmet. Sok pappal ellentétben Ferenc pápa óvakodik beavatkozni a napi politikába, de egyúttal nagyon is „politikus” személyiség. Rendkívül határozottan fejti ki az álláspontját a világ történéseit illetően. Egyre keményebb szavakkal ítéli el például Oroszország agresszióját Ukrajna ellen, igaz, Vlagyimir Putyin elnököt még mindig nem említette meg név szerint, nem akarja teljesen elidegeníteni Oroszországot, reménykedik abban, hogy még ebben a kilátástalan helyzetben is tehet valamit a tűzszünetért.
A pápa voltaképpen meg is jósolta a jövőt, hiszen 2019-ben diplomaták előtt aggodalmát fejezte ki a nacionalisták és populisták előretörése miatt, egy másik alkalommal pedig arra figyelmeztetett, hogy ez az egyes országok közötti kapcsolatot is veszélyezteti. Ennek drámai kifejletét láthatjuk Ukrajnában.
Ha optimisták akarunk lenni, pozitív jelként is értékelhetjük, hogy a magyar kormányfő újraválasztása után annál a pápánál vendégeskedik, aki gyökeresen másként látja a világot, mint ő. Ferenc pápa épp nagyszombaton figyelmeztetett arra: sosem szabad feladni a reményt.