;

Fidesz;Oroszország;Európai Parlament;Brüsszel;embargó;állásfoglalás;orosz-ukrán háború;

- Fideszesek az energiaembargóról: meg is szavaztuk, meg nem is

Nem ez az első eset, hogy az ukrajnai háború nyomán a magyar kormánypárti képviselők kénytelenek szembemenni a hivatalos magyar állásponttal.

Az Európai Parlament (EP) képviselői csütörtökön hatalmas többséggel – 513 igen, 22 ellenszavazat és 19 tartózkodás mellett – elfogadtak egy állásfoglalást, amelyben azonnali és teljeskörű orosz importembargót követelnek az Oroszországból származó kőolajra, szénre, nukleáris fűtőanyagra és földgázra. A határozat a képviselő-testület álláspontját rögzíti, a döntésre jogosult tagállami kormányoknak nem kötelező figyelembe venniük. Az EP-nek nincs közvetlen beleszólása abba, hogy az unió milyen büntetőintézkedéseket hoz és mikor.

Az állásfoglalást megszavazták a Fidesz Strasbourgban tartózkodó EP-képviselői is, akik a kormány álláspontjával összhangban egyébként nem támogatják az energiaembargót, mert az szerintük megölné a magyar gazdaságot. Gál Kinga, a delegáció elnöke Facebook-posztjában azzal magyarázta igen szavazatukat, hogy az uniós egység megőrzése érdekében támogatták a határozatot, amely sok egyéb mellett kiáll Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, és elítéli az orosz agressziót.

Nem segítette a tisztánlátást, hogy a politikus ezzel együtt azt állította: határozott nemet mondtak arra a javaslatra, hogy vezessenek be embargót az Oroszországból érkező gázra, kőolajra és nukleáris üzemanyagra. Gál Kinga bizonyára arra a három módosító indítványra célzott, amely az energiahordozók importjának "azonnali" betiltását követelte. (Az eredeti szövegben a behozatal "mielőbbi" betiltása szerepelt). Ezeket az indítványokat a fideszesek valóban nem szavazták meg, ám a parlamenti többség igen, ezért a megfogalmazás bekerült a végső szövegbe, amelyre viszont valamennyien az áldásukat adták. Figyelemreméltó egyébként, hogy a momentumos Cseh Katalin tartózkodott a három módosító szavazásakor.

Nem ez az első eset, hogy az ukrajnai háború nyomán a magyar kormánypárti képviselők kénytelenek szembemenni a hivatalos magyar állásponttal, mert nem akarnak leszavazni egy elítélő határozatot. Egy márciusi EP-állásfoglalásban például megszavazták, hogy szakítani kell a paksi atomerőmű-beruházásban részt vevő Roszatommal és be kell tiltani a Budapesten működő orosz kémbankot.

A főváros költségvetési kríziséből három út vezet ki.