;

Országgyűlés;távozók;választás 2022;

- Több mint 50 képviselő int búcsút az Országgyűlésnek, de 4-6,5 millió forintos végkielégítéssel távozhatnak

Hosszú a névsor.

Több millió forintos végkielégítés mellett több mint 50 képviselő távozik a magyar Országgyűlésből, a korrupciós ügyekbe belebukott fideszes politikusok éppúgy megkapják a kilépő pénzt, mint az időközben köztársasági elnökké avanzsáló fideszes pártkatona, Novák Katalin.

A 24.hu szerint választhatnak, hogy egy összegben kérik, vagy további három hónapig utalják nekik a tiszteletdíjukat. Azok a képviselők, akiknek csupán a képviselői alapdíj járt, 4 millió forint körüli búcsúpénzzel számolhatnak, vannak azonban, akiknek körülbelül mintegy 6,5 millió forint jár. Számszerűen a legtöbb távozó, 15 fő a Fidesz-KDNP soraiból kerül ki, arányaiban azonban a Jobbik-frakció lesz leginkább felforgatva, ahol az eddigi 17 tagból 13-an maradnak ki az új országgyűlésből.

A vállalhatatlanná válásukhoz köthetően kiesett képviselők sorát erősíti a fideszes Völner Pál-Boldog-István-Simonka György „triumvirátus”, az ugyancsak egyre kínosabbá váló Farkas Flórián, valamint ellenzéki részről a szocialista Tóth Csaba. A kormánypártok berkeiből távozik továbbá Zombor Gábor, B. Nagy László, Manninger Jenő, Hubay György, Becsó Károly, Csenger-Zalán Zsolt, Fenyvesi Zoltán, Bíró Márk, Révész Máriusz, Böröcz László, Pesti Imre és Kerényi János.

Távoznak a parlamentből korábbi jobbikos, majd frakció nélkülivé váló politikusok is, ilyen a 2018-ban kizárt Volner János, de a később kilépett Fülöp Erik, Farkas Gergely, Varga-Damm Andrea és az MMM-esként választáson elinduló Bana Tibor, valamint a kilépésük után Polgári Válasz néven pártot alapító Bencsik János és a hozzá csatlakozó Sneider Tamás volt Jobbik-elnök is.

Visszavonul a politikától és így már újra nem is indult el a jobbikos Balczó Zoltán, mellette azonban ugyancsak kikerül a Tisztelt Házból a párt képviseletében Gyüre Csaba, Magyar Zoltán, Steinmetz Ádám, Szilágyi György, Kálló Gergely, Dudás Róbert, Nunkovics Tibor, Rig Lajos, Csányi Tamás, Stummer János, Potocskáné Kőrösi Anita és Ander Balázs.

A DK színeiből búcsúzik Molnár Gyula, Hajdu László, Bősz Anett és Szakács László. Távozik Székely Sándor is, aki kilépett a DK-ból, majd a Szanyi Tibor nevével fémjelzett ISZOMM egyik vezető politikusa lett.

Az MSZP berkeiben is széles a parlamentből kikerülők lajstroma: különböző okok miatt, de így járt Burány Sándor, a korábban említett Tóth Csaba, Bangóné Borbély Ildikó, Mesterházy Attila, Korózs Lajos és Varga László.

LMP-s politikusként távozik Schmuck Erzsébet társelnök és Hohn Krisztina, valamint az LMP-ből korábban kilépett Szél Bernadett és Demeter Márta, Párbeszédesként Kocsis-Cake Olivio nem jutott mandátumhoz, de az utolsó időszakban az MSZP-s Burány Sándor is e párt frakcióját erősítette).

Arról nincs hír, hogy  jelentősebb uniós tagállamok vezetői kifejezték volna a jókívánságaikat.