Egy éve és tizenkilenc hónapja tartják fogva Ivan Safronov orosz újságírót, perére azonban csak most, az ukrajnai háború kellős közepén sikerült sor kerítenie az orosz „igazságszolgáltatásnak”.
A 31 éves fiatalembert „kémkedés formájában elkövetett hazaárulással" vádolta meg az Orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) azzal, hogy titkos katonai, műszaki és nemzetvédelmi információkat szolgáltatott ki az egyik NATO-tagország (Csehország) hírszerzésének. Oroszország legjobb katonai és űrkutatási újságírójának tartott Safronov a vád szerint 2012 óta, azaz 22 éves kora óta a cseh szolgálatok ügynöke, amelyek pedig az Egyesült Államok javára kémkedtek.
Safronov évekig dolgozott a Kommerszant és a Vedomosztyi című orosz üzleti lapnak, Oroszország egyik legelismertebb védelmi témákkal foglalkozó újságírója volt. A Kommerszanttól 2019-ben menesztették egy cikk miatt. 2020 májusában pedig az orosz űrügynökség, a Roszkozmosz vezetőjének, Dmitrij Rogozsinnak lett a tanácsadója. 2020 júliusában tartóztatták le.
Meghurcoltatása és perének időzítése többszörösen üzenetértékű. Mindenekelőtt azért, mert amint a The Moscow Times ellenzéki orosz lap kiemeli, az elmúlt években ugyan látványosan megemelkedett azon, más szakmákban dolgozó oroszok száma, akit hazaárulással vagy államtitkok felfedésével vádoltak meg, de újságíró ellen ezen a jogcímen két évtizede nem indítottak eljárást.
Az utóbbi években fokozódott az orosz média elleni hatalmi vendetta, a külföldi ügynöktörvény kiszélesítésével egyre több független és/vagy ellenzéki sajtótermék kényszerült elhagyni az országot vagy felfüggeszteni tevékenységét, az ukrajnai háború kezdete óta pedig gyakorlatilag minden Kreml-kritikus médiát bezártak. Mégis, amint Safronov pere is jelzi, a Kreml a „belső ellenséget” elsősorban még mindig a média képviselőiben látja.
Nem kevésbé üzenetértékű a per időzítése illetve lebonyolításának körülményei sem. Az eljárás hétfőn kezdődött egy moszkvai bíróságon, akkor, amikor a világ a bucsai vérengzés sokkja alatt állt.
Bár a Kreml szerint Safronov letartóztatásának semmi köze nincs újságírói munkájához, volt kollégái már akkor úgy vélekedtek, társuk hatalmi bosszú áldozata lett az orosz hadsereg hiányosságait vagy kínos eseteit feltáró cikkei miatt, kirúgása miatti tiltakozásul az újság teljes politikai rovata és a főszerkesztő-helyettes is lemondott.
Safronov többek között nemzetközi fegyvereladásokról, titkos díjakról és más kényes, korrupciógyanús hadiipari ügyekről szellőztetett meg információkat.
A tárgyalás zárt ajtók mögött zajlik a moszkvai bíróságon, az újságírókat csak a megnyitóra engedték be. A The Moscow Times ellenzéki orosz portál szerint a vádlott üvegfal mögött ül, ügyvédje állítja, lehetősége sincs védekezni. "Ez az igazságszolgáltatás és a józan ész teljes megcsúfolása!", fogalmazott Facebook bejegyzésben Ivan Pavlov védőügyvéd. Hozzátette, nagyon kényelmes egy ártatlan embert elítélni úgy, hogy „ha az újságírók nem vehetnek részt a tárgyaláson, és nem mondhatják el egész Oroszországnak, hogy az összes vádat a semmiből húzták elő".
Safronov ügyvédje segítségével hozott nyilvánosságra egy levelet, amelyben ismételten elutasította az ellene felhozott vádakat, és úgy vélekedett, hogy az igazságszolgáltatás paródiájának áldozata. Pavlov a Telegramon tette közzé védence levelét, amelyet az AFP hírügynökség ismertetett. Safronov ebben leszögezte- minden megjelent cikkében nyílt információforrásokat használt, katonai jellegű írásai egyetlen olyan szót vagy számot sem tartalmaztak, amely titkosak vagy törvénytelen lettek volna. Állítja: a nyomozás során soha nem engedték meg neki, hogy az internetet használva megmutassa a nyomozóknak a cikkei tartalmát. Ügyvédjeivel csak havonta egyszer találkozhatott, védőinek azt is megtiltották, hogy egy papírlapot vigyenek magukkal ezekre a találkozókra és jegyzetelhessenek.
„Valóban szélsőséges cinizmus, ha nem is az igazságszolgáltatás elleni bűncselekmény, hogy egy embert akár 20 év börtönnel is büntethető bűncselekménnyel vádolnak anélkül, hogy lehetőséget adnának neki a védekezésre”
– írta levelében az újságíró.
A hatályos orosz törvények szerint Safronovot ugyanis akár 20 éves letöltendő börtönbüntetésre is ítélhetik. De még így is „szerencsésebb”, mint édesapja, aki szintén a Kommerszant honvédelemmel foglalkozó újságírójaként 2007-ben rejtélyes körülmények között vesztette életét. Idősebb Safronov egy ablakon zuhant ki épp akkor, amikor egy olyan cikken dolgozott, amely arról szólt, hogy Oroszország légvédelmi rendszert és repülőgépeket küld Iránba és Szíriába.-
Szolidaritás Romániában
Romániában néhány óra alatt már 60 egyetemi tanár, újságíró és író írta alá kedden az Emila Sercan újságíróval való szolidaritási felhívást. Sercan hétfőn hozta nyilvánosságra, hogy az állami szervek lejárató kampányt és megfélemlítési akciót indítottak ellene, miután január 18-án leleplezte, hogy Nicola Ciuca miniszterelnök plagizált a doktori dolgozata megírásakor. A román újságíró korábban már több vezető köztisztviselőről bebizonyította, hogy másolta a dolgozatát, a bukaresti rendőrakadémia doktori iskolájáról pedig azt bizonyította be, hogy „diplomagyárként” dolgozott. Emiatt az intézmény rektorát leváltották, a doktori iskola tevékenységét felfüggesztették. Az újságíró akkor is halálos fenyegetéseket kapott. Az azokat megrendelő vezető beosztású rendőrök ellen eljárást indítottak. A kormányfői plágium nyomán kezdődő meghurcoltatás miatt kedden a román képviselőház emberjogi bizottságát hívták össze, amelyen Sercan mellett az országos rendőrfőparancsnokot és a katonai hírszerzés vezetőjét is meghallgatják. – G. M.