EU;Oroszország;USA;Litvánia;Ukrajna;háborús bűncselekmények;

- Biden ismét háborús bűnösnek nevezte Putyint, tárgyalást szorgalmaz a háborús bűncselekmények kapcsán

„Továbbra is el kell látnunk Ukrajnát a fegyverekkel, amelyekre szüksége van a harcok folytatásához. És minden részletet össze kell gyűjtenünk, hogy lefolytathassuk a tárgyalásokat a háborús bűncselekményekkel kapcsolatban” – mondta az amerikai elnök, aki „brutálisnak” nevezte Putyint.

Ismét háborús bűnösnek nevezte hétfőn Joe Biden amerikai elnök Vlagyimir Putyin orosz elnököt, egyúttal közölte, hogy tárgyalást szorgalmaz a háborús bűncselekmények ügyében – adta hírül hétfőn a The Guardian.

„Látták, hogy mi történt Bucsában”

– mondta Biden, hozzátéve, hogy az orosz elnök "háborús bűnös".

Az amerikai elnök közölte továbbá, hogy további szankciókat is szorgalmaz az újabb ukrajnai atrocitásokról szóló beszámolók után, mindazonáltal – mint azt a The Guardian megjegyzi – nem nevezte népirtásnak a Bucsában történteket, ahogy egyesek tették.

„Továbbra is el kell látnunk Ukrajnát a fegyverekkel, amelyekre szüksége van a harcok folytatásához. És minden részletet össze kell gyűjtenünk, hogy lefolytathassuk a tárgyalásokat a háborús bűncselekményekkel kapcsolatban”

- mondta az amerikai elnök.

„Ami Bucsában történik, az szörnyű, és ezt mindenki láthatja”

- tette hozzá.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke közölte: az EU kész közös nyomozócsoportot küldeni Ukrajnába az állítólagos orosz háborús bűncselekmények és emberiesség elleni bűncselekmények dokumentálására.

„Folyamatban vannak tárgyalások az Eurojust (az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége – a szerk.) és a Nemzetközi Büntetőbíróság között arról, hogy egyesítsék erőiket, és hogy a bíróság részt vegyen a közös nyomozócsoportban”

- közölte.

„Egy ilyen összehangolt megközelítés az ukrán hatóságok, az EU, a tagállami és ügynökségei, valamint a Nemzetközi Büntetőbíróság részéről lehetővé teszi, hogy a lehető legteljesebb és leghatékonyabb módon összegyűjtsék, elemezzék és feldolgozzák a bizonyítékokat” 

- tette hozzá.

Von der Leyen közleményében tudatta, hogy beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel a hétvégén nyilvánosságra kerülő „szörnyű gyilkosságokról”. Mint fogalmazott, részvétét fejezte ki Zelenszkijnek, és az EB teljes támogatásáról biztosította őt „ezekben a szörnyű időkben”.

„A megrázó képek nem maradhatnak, és nem is maradnak válasz nélkül. E szörnyű bűncselekmények elkövetői nem maradhatnak büntetlenül”

- fogalmazott, hozzátéve, hogy globális válaszra van szükség.

Eközben Zelenszkij a fővárostól, Kijevtől mintegy 35 kilométerre északnyugatra található Bucsába látogatott, miután a hétvégén nyilvánosságra került felvételek tanúsága szerint az orosz csapatok kivonulása után fegyvertelen, legyilkolt civilek holttestei hevertek szerte a városban, továbbá egy tömegsírt is azonosítottak egy templom területén.

Az ukrán elnök az állami televíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott: Ukrajna számára „nagyon nehéz” tárgyalni Oroszországgal az orosz erők által Bucsában elkövetett atrocitásokat követően.

„Ezek háborús bűncselekmények, és a világ népirtásnak fogja elismerni őket”

- jelentette ki.

Zelenszkij szerint

több ezer meggyilkolt és megkínzott (köztük megcsonkított) emberről, megerőszakolt nőről és legyilkolt gyerekről van tudomásuk.

Mindeközben Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter beszámolt arról, hogy országa kiutasítja Oroszország nagykövetét, miután a tárca vasárnap úgy fogalmazott: „elborzasztották a Bucsában és más ukrán városokban elkövetett szörnyű atrocitásokról készült felvételek”.

Oleh Nyikolenko ukrán külügyi szóvivő közölte, hogy tiszteletben tartják a magyar nép választását, visszautasítják azonban, hogy Orbán beszédében azt állította: „meg kellett küzdenie az ukrán elnökkel” a győzelemhez vezető úton.