Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kérésére kapott állást a külügyminisztériumban Deutsch Domonkos, Deutsch Tamásnak, a Fidesz EP-képviselőjének unokaöccse – írja a Szabad Európa a birtokába került dokumentum alapján
„Tájékoztatom, hogy – figyelemmel miniszter úr döntésére, miszerint Deutsch Domonkos a Sportdiplomáciai Főosztály állományába kerüljön felvételre – rendkívüli, egyedi döntésem alapján a Sportdiplomáciai Főosztály részére 2021. szeptember 30. napjától vezető kormánytanácsos besorolási kategóriájú alaplétszámba tartozó álláshely kerül biztosításra bruttó 400.000 Ft bérfedezettel”– áll a Szabad Európa birtokába került feljegyzésben.
A feljegyzésben szerepel továbbá az is, hogy „ennek eredményeként a Sportdiplomáciai Főosztály engedélyezett álláshelyeinek száma hatról hétre módosul”, és nemcsak az derül ki, hogy Deutsch Domonkos kedvéért növelték a főosztály álláshelyeinek számát, de az is, hogy
nem a kezdő pozíciót jelentő kormánytanácsosként (vagy esetleg gyakornokként) kezdhette meg munkáját a minisztériumban, hanem egyből vezető kormánytanácsosként.
A Szabad Európa által megszerzett másik dokumentum szerint pár hónap elteltével már
elő is léptették sportdiplomáciai referenssé.
Mint írják, telefonon sikerült elérniük Deutsch Domonkost, aki azonban nem volt hajlandó válaszolni a kérdéseikre, azt sem árulta el, hogy lediplomázott-e már. A külügyminisztériumot is megkeresték azzal a kérdéssel, hogy mi indokolta Deutsch Domonkos rendkívüli felvételét, és hogy milyen kvalitásainak köszönheti a gyors előrejutást, de a cikk megjelenéséig nem kaptak választ.
Deutsch Domonkos 1998-ban született, járt az ELTE PPK-ra és a Testnevelési Egyetemre is. Az MTK magasugrója, kiemelkedő eredményének (egy 2015-ös ifjúsági aranyérmen kívül) azonban nem találták nyomát, sem annak, hogy részt vett volna rangos külföldi versenyen.
Deutsch Domonkos apja, Deutsch Péter szintén magasugró volt, jelenleg az MTK ügyvezető elnöke. Deutsch Domonkos nagybátyja pedig Deutsch Tamás, az MTK elnöke, a Fidesz egyik alapítója és EP-képviselője.
Deutschhoz hasonlóan sportdiplomáciai referens lett Monspart László is, aki Szijjártó csapattársa volt Dunakeszin, majd a kollégája a Miniszterelnökségen, 2014-től pedig Szijjártó kollégája a külügyben.
A Szijjártó Péter vezette külügyminisztériumban 2018-ban hozták létre a Sportdiplomáciai Főosztályt Menczer Tamás államtitkársága alatt. Az új szervezeti egységre azért volt szükség, hogy „kihasználjuk a sportban rejlő diplomáciai előnyöket”, hogy „a diplomácia segítségét kérjük a sportban”, valamint hogy „bemutassuk a világnak, hogy Magyarország egy sportnemzet” – mondta Iglói-Nagy István főosztályvezető. Szerinte „teljesen kézenfekvő volt Magyarország sportról vallott nézetei alapján, hogy legyen egy ilyen főosztály a külügyminisztériumban”.
A kézenfekvő kifejezés használata már csak azért is indokolt lehetett, mert Szijjártó eddigre már számos korábbi futsalos csapattársát és volt élsportolót vett fel a minisztériumba.
Dunakesziről már 2014-ig is legalább hat korábbi futballista került a külügyhöz, de olyan korábbi élsportólóknak is munkát adott Szijjártó, mint Vincze Ottó (a barcelonai magyar örökség feldolgozásáért felelős személy), Taróczy Balázs (barcelonai főkonzul), Gór-Nagy Miklós (a New York-i főkonzulátus külgazdasági attaséja), Kökény Roland (a külügyminisztérium sportdiplomáciai tevékenységében való közreműködés, valamint a sportdiplomáciai márkaépítő tevékenység támogatása), valamint Gyurta Dániel (sportdiplomáciai tevékenység folytatása). Ez utóbbi kettő szerződéses alapon dolgozik a minisztériumnak, tavaly Kökény 9,6 millió forintot, Gyurta pedig 12 milliót kapott a munkájáért. „Egykori sportolóként pontosan tudják, milyen a hazáért küzdeni, ezt tették egész pályafutásuk alatt. Keresem a lehetőséget, hogy további, pályafutásukat befejező, külföldi tapasztalattal rendelkező sportolókat vonjak be a diplomáciai munkába” – indokolta maga a miniszter a Nemzeti Sportnak, miért foglalkoztat a külügy ennyi sportolót.