építőipar;drágulás;szakemberhiány;építőanyag;

- Átlagosan 138 napot kell várni építőipari szakemberre, mire elkezdi a munkát

Az ideális várakozási idő legfeljebb egy-két hónap lenne.

Ismét több, mint 4 hónapot - átlagosan 138 napot - kell várni egy építőipari szakemberre, mire a megkereséstől számítva el tudja kezdeni a munkát. Két éve szinte ugyanennyi időbe, 135 napba telt, mire megkezdődhetett a munka. A koronavírus megjelenésével azonban 2020 júliusára 119 napra csökkent a várakozási idő. Azóta ismét egyre nehezebb szakembert találni: a leggyorsabban - 94 nap múlva - a kőművesek tudnak munkába állni. Az ácsokra 106, a festőkre 115 napot kell várni. Gépészt viszont nagyon nehéz találni: ezen a területen majdnem öt hónap – 148 nap – a várakozási idő. Egy bádogos 140, egy burkoló 136, egy villanyszerelő pedig 135 nap után kezdi el a munkát. Mindez a Mapei Kft. kutatásaiból derül ki, amelynek legfrissebb eredményeit szerdán mutatta be Markovich Béla, a cég ügyvezetője. Szerinte az ideális várakozási idő legfeljebb egy-két hónap lenne, és a jelenlegi trendek alapján az év második felétől várhatóan csökkenni is fog a szakemberhiány. Pontosabban: a támogatások kifutása és a visszafogottabb önkormányzati beruházások miatt év végére mérséklődik majd a kereslet.

A felmérésből az is kiderült, hogy a tavalyi áremelkedések miatt az építkezést vagy felújítást tervező lakosság harmada változtatott eredeti elképzelésein. A többség lejjebb adott terveiből – például olcsóbb, alacsonyabb minőségű alapanyagokat építtetett be -, 7 százalék viszont teljesen lemondott a tervezett munkálatokról. A költségek növekedésével az építkezők, felújítók csaknem fele szembesült, 15 százalékuknál pedig az áremelkedés hatására csúszott a beruházás befejezése. A megkérdezettek ötöde viszont nem érzékelt drágulást, mert már előbb beszerezte az alapanyagokat.

Markovits Béla emlékeztetett: tavaly igen jelentős, adott esetben 30-40 százalékos áremelkedés ment végbe az építőiparban, főként az alapanyagok jelentős drágulásának köszönhetően. Szerinte az áremelkedésnek nincs vége, de az idén nem kell olyan drasztikus drágulásra számítani, mint tavaly, bár ez nagyban függ az orosz-ukrán háború kimenetétől és az energiaárak alakulásától is. Lesznek hiányok, és most éppen a cement és a homok ára megy fel, acél hol van, hol nincs, tégla most éppen van – foglalta össze a helyzetet Markovich Béla, aki összességében az idén 10 százalékos drágulásra számít.     

A piaci jelzálogkölcsönök drágulása miatt óriási roham indult a kedvezményes zöldhitelért.