Bulgária nem csak az Európai Unió legszegényebb országa, hanem a legkorruptabb is, legalábbis a Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe (CPI) szerint. Listavezető helyét csak Magyarország veszélyezteti, az idén januárban közzétett legfrissebb, 2021-es kimutatásban sereghajtókként Magyarország 43 pontot kapott, Bulgária pedig 42-t.
A két ország korrupciós sémája is kísértetiesen hasonló. Bojko Boriszov bolgár volt miniszterelnök több mint tíz éven át uralta az országot és az annak járó uniós pénzek elosztását. A jobbközép, Európai Néppárthoz tartozó GERB nevű párt a teljes bolgár társadalmat behálózta, közbeszerzések nélkül osztogatták a jól jövedelmező állami szerződéseket valamint az uniós forrásokat. Semmifajta ellenőrzés nem volt, a pénzmosás is általános gyakorlatnak számított, s mindez azért volt lehetséges, mert Boriszov kormányzata Ivan Gesev főügyészre támaszkodott, aki hivatalával együtt biztosította a hatalmi korrupciós hálózat büntetlen működését.
Tavaly decemberben azonban hivatalba lépett Kiril Petkov kormánya, amely megtette az első lépéseket a közélet korrupciómentesítése irányába. A Folytatjuk a Változást korrupcióellenes pártot néhány héttel a voksolás előtt alapította Petkov illetve Aszen Vaszilev jelenlegi pénzügyminiszter, mindketten Harvardon végzett közgazdászok. A választások révén sem tudták eltávolítani hivatalából Ivan Gesev főügyészt, de Petkovék megtalálták a módját annak, hogy megkerülésével, a Laura Codruța Kövesi főügyész által vezetett Európai Ügyészség (EPPO) megkezdje a vizsgálódást a sok éve felhalmozódott bulgáriai korrupciós ügyekben.
Kövesi beiktatása óta már többször járt Szófiában, tavaly nyáron, az ügyvivő kormány idején ünneplő tömeg várta a Romániában kifejtetett tevékenysége révén a szomszédos Bulgáriában is nagy hírnévre szert tevő főügyészt, tőle kérve és remélve a segítséget a bolgár közélet megtisztítására. Néhány napja, március 23-24-én újra Szófiába érkezett Kövesi, másnap Gesev bolgár főügyész megkerülésével hajtott végre nagyszabású razziát a bolgár rendőrség és vette őrizetbe az európai uniós források kapcsán kiírt közbeszerzéseknél elkövetett visszaélések gyanújával Boriszovot, Vladiszlav Goranov volt pénzügyminisztert, Menda Sztojanovát, a parlamenti költségvetési bizottság volt elnökét, valamint Boriszov médiatanácsadóját, Sevdalina Arnaudovát is.
Az exkormányfő azóta szabadlábon van, a nyomozás azonban folytatódik, a gyanúsítottak szabadlábon várja az eredményt.
Ez nyilván csak a jéghegy csúcsa, az EPPO 120 esetet vizsgál a balkáni országban, Petkov és Kövesi bejelentették, hogy a szófiai kormány törvénytervezetet készít elő a saját európai ügyészségi adminisztráció létrehozására Bulgáriában.
Azaz, mintegy kihelyezett részlege lesz az Európai Ügyészségnek az EU legkorruptabb országában, hogy felgyorsítsák a vizsgálatokat.
Ez azt jelenti, hogy az EPPO saját adminisztrációval és személyzettel fog rendelkezni Bulgáriában, beleértve a nyomozó rendőröket és nyomozókat, akik képesek lesznek gyorsan és függetlenül elvégezni minden szükséges vizsgálatot az országban. Vagyis létezik törvényes lehetőség is a Boriszov-rezsim maradványainak felszámolására, a bebetonozott hitelét vesztett főügyész kiiktatására a korrupcióellenes küzdelemben. A szófiai kormány, a Petkov kabinet lesz a kapcsolattartó a Kövesi vezette EPPO-val. Pontosabban nem maga a kormány, hanem az erre a célra létrehozott autonóm csoport. Az nem változik, hogy a továbbiakban is bármely helyi hatóság, párt, civil szervezet vagy személy, újságíró... jelezheti a visszaéléseket az Európai Ügyészségnek, ha információval rendelkeznek egy elkövetett bűncselekményről.
Az új bolgár miniszterelnök nyilvánosan leszögezte: az uniós pénzekkel kapcsolatos csalás, korrupció és mindenféle bűncselekmény esetén kormánya együttműködik az EPPO-val.
Bulgáriával szemben Magyarország nem tagja az Európai Ügyészségnek, az Orbán-kormány nem kíván belépni a szervezetbe, melynek korábban még a létrehozását is ellenezték. Az Egységben Magyarországért hatpárti ellenzéki szövetség viszont kormányprogramjában azt ígéri, hogy győzelmük esetén hazánk is csatlakozni fog az Európai Ügyésszéghez.