;

London;filmnapok;

- Londoni filmvetítések közkívánatra

Szombat délután a ritka tavaszi napsütés és a Spirál vetélkedtek a filmszerető londoni magyar közösség érdeklődéséért. 

A tudósító több mint három évtizedes munkája során ez volt az első alkalom, hogy a város szíve, a Leicester Square egyik legnagyobb multiplex mozijában, a Vue-ben ingyen láthatott a közönség magyar filmeket. Ráadásul még választási lehetőség is volt, a nagykövetség Facebook oldalán lebonyolított szavazás döntött úgy, hogy a két könnyedebb és két súlyosabb műfajú ajánlatból az utóbbiak, a Spirálon kívül az Apró mesék "kerüljenek ki győztesen".

Felméri Cecília kolozsvári rendező többszörös díjnyertes filmjének vetítésén az angol feliratnak köszönhetően sok brit partner és barát is megjelent. A vetítés végén elhangzott reflekciók szerint a nézők nagyra értékelték a lehetőséget, hogy ajándékként mintegy házhoz jöttek Londonban viszonylag ritkán hozzáférhető magyar filmek. A Spirál sokakat felkavarva és megzavarva hagyott, úgy érezték, több kérdés maradt megválaszolatlanul a varázslatos természetben lezajlott titokzatos lélektani drámában.

Még pénteken, a "három nap, három film" jegyében meghívott diplomaták, újságírók jelenlétében a Budapest Noir-t mutatták be. A filmipar jövője szempontjából a rendezvénysorozat legfontosabb eleme a nagykövetségen csütörtök este megtartott díszvacsora volt, melyen a szakma színe-java tájékoztatott a filmforgatási környezet lehetőségeiről. Az előadók között volt, ha csak a világhálón keresztül is, Káel Csaba kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet igazgatóságának elnöke, aki forgatási helyszínekről, a támogatási struktúráról és fejlesztési projektekről számolt be. A fizikai valóságukban megjelent felszólalók közül Miklós István, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatója az idegenforgalom szempontok említése során kitért arra, hogy a hivatal igyekszik kiaknázni a mozi imázsépítő hatását. Kreatív oldalról érdeklődésre tarthatott számot a GreenEyes, filmek és tévéműsorok fenntarthatósági vonatkozásaira szakosodott tanácsadó cég két alapítója, Szemerédy Zsófia és Tordai Júlia prezentációja a filmipar zöldítését célzó megoldásokról, mint ahogy figyelemreméltó volt a Digic Pictures-t képviselő Dr. Takács Ildikó és Bathó Zoltán hozzájárulása is az animációs stúdió szerteágazó tevékenységéről.

Az elegáns esemény számos brit vendége között volt Neil Peplow, a British Film Institute igazgatója és Gareth Neame, a Netflixen keresztül Magyarországon is látható bestseller sorozat, a Downton Abbey producere.

Érdekes egybeesésként a Liszt Institute kulturális központ jóvoltából az otthon maradtak sem jártak pórul, ők péntek estétől 24 órán át online fértek hozzá a 80 huszár című filmhez. 

A háborús helyzet miatt változások várhatók a Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozó április 20-án kezdődő programjában.