A média ellenőrzéséért vívott háború azért folyik, hogy sötétben lehessen tartani az országnak azt a felét, amely aztán hatalomban tudja tartani a kormányt – hangzik el Máté Bence és Szentpéteri Áron dokumentumfilmjében, amelyet, szombat este tűzött műsorára a ZDF német közszolgálati televízió, Magyarország: Propaganda kontra sajtószabadság címmel.
Az április 3-i választás hajrájára megérkezett, 45 perces filmben Rényi Pál Dániel, a 444 újságírója foglalja össze, miképp ejtette foglyul Orbán Viktor az elmúlt 12 évben szisztematikusan a magyar médiapiac 80 százalékát. Három fiatal újságíró, akiket Orbán és Simicska Lajos 2015 eleji szakítása idején, a köztévé megerősítésére toboroztak másokkal együtt az MTVA-ba, drámai tanúságtétellel mesélik el, micsoda kormányzati pressziónak voltak kitéve, miközben a hatalom propagandává aljasította a közszolgálatot, és hogyan jutottak el oda, hogy lelkiismeretük parancsára szakítsanak ezzel a gépezettel. Egyikük, Rostoványi András – aki azóta lapunk munkatársa lett - bemutatja a közmédiában kialakított torz viszonyok mára széles körben ismertté vált bizonyítékát is, egy rendkívüli szerkesztőségi értekezlet hangfelvételét.
A Pegazus-megfigyelések egyik áldozata, Panyi Szabolcs (Direkt36) feltárja, miként támadják nálunk a katonai kiberfegyvernek szánt kémszoftverrel – Európában példátlan módon - a kormány számára kellemetlen történeteket feltáró oknyomozó portálok újságíróit. A csúcspontot azonban kétségtelenül azok a most először bemutatott képsorok jelentik, amelyeken végig kísérhetjük, amint Németh Dániel, az Átlátszó portál fotósa éppen Máté és Szentpéteri dokumentumfilmes projektjének keretében cserkészi be Szíjj László oligarchának, az állami közbeszerzések egyik legnagyobb kedvezményezettjének jachtját, a Lady MRD-t, s a helyszínen készített képei letöltésekor, utólag döbben rá, hogy a jachton éppen Szijjártó Péter külügyminiszter és felesége vakációzik.
Mindennél kijózanítóbb azonban, hogy az Európai Unió és a CDU/CSU német kormánypártok uralta Európai Néppárt legfelső köreiben forgó politikai tanácsadók, Luuk van Middelaar, illetve Roland Freudenstein mondják kamerába, milyen politikai és gazdasági tényezők játszottak szerepet abban, hogy a magyar miniszterelnök Európa szívében a többi kormányfő hallgatólagos jóváhagyásával gázolhatta le a médiaszabadságot és hagyhatta figyelmen kívül az unió korrupcióellenes normáit. A rendező külön fejezetet szentel annak, hogy mindeközben a német nagyvállalatok, elsősorban az autógyárak micsoda hatalmas hasznot húznak a magyarországi telepeik számára kedvező jogi szabályozásból és az uniós szabályok megkerülésével nyújtott mértéktelen kormányzati támogatásból, maguk is részeseivé válva ezzel a magyar jogállamiság leépítésének.
Mindez talán nem újdonság a politizáló közvéleménynek, ám az egyszerű külföldi és hazai nézők milliói számára világíthatja meg, hogy Magyarországon mára szinte teljessé vált a média feletti kormányzati ellenőrzés, és mekkora jelentősége van ennek ma, az Ukrajna elleni háború által átrendezett magyar választási kampányban, amikor az ellenzéki összefogásnak talán utoljára nyílik lehetősége lebontani Orbán diktatórikussá vált rendszerét.
A német koprodukcióban elkészült film vasárnaptól a 444-en lesz látható, bemutatja a TVN lengyel televízió és tartósan megtekinthető lesz a ZDF Mediathek csatornáján.
Pegasus-botrány: Néppárti politikus vezetheti a vizsgálóbizottságot