Egy EU forrás „intenzívnek” nevezte az eszmecserét, mindenki egyetértett abban, hogy az árakat le kell törni, az energiafüggést pedig meg kell szüntetni, de a hogyanról eltértek a vélemények.
A tagországok különböző csoportjai megosztottak voltak abban a kérdésben, hogy mennyire kell beavatkozni a gáz- és villamosenergia-piacokon a költségek csökkentése érdekében. A déli országok az agresszív piaci intervenció híveiként szólaltak meg, míg az északiak – mint Németország és Hollandia – inkább a fosszilis üzemanyagok gyors felváltásában látták a megoldást.
Végül a tagországok megbízták az Európai Bizottságot, hogy dolgozzon ki javaslatokat, amelyek között szerepelne az energiaárak felső határának a meghatározása is.
– A magas villamosenergia-árak oka nagyrészt a magas és ingadozó gázárakban keresendő. Ezért egyesítjük erőinket, összeadjuk a keresletünket és kihasználjuk kollektív alkupozíciónkat a gázvásárlások során – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az ülést követő sajtótájékoztatóján, utalva a közös beszerzésről született megállapodásra.
Péntek délelőtt a még Brüsszelben tartózkodó Joe Biden amerikai elnök és Ursula von der Leyen bejelentette, megállapodtak abban, hogy az Egyesült Államok a világ más szállítóival együtt idén legalább 15 milliárd köbméterrel több cseppfolyósított földgázt (LNG) szállít az Európai Unióba, mint tavaly, csökkentve ezzel a közösség országainak függését az orosz gázimporttól. Az Európai Bizottság az év végére az orosz gázbehozatal kétharmados csökkentését tűzte ki célul.
Az EU tavaly mintegy 22 milliárd köbméter cseppfolyós földgázt (LNG) kapott az Egyesült Államoktól, és korábban úgy volt, hogy idén is hasonló mennyiségre számíthat. A pénteki megállapodás azt jelenti, hogy az EU az év végéig mintegy 37 milliárd köbméter LNG-t kap a tengerentúlról. Egy bizottsági tisztviselő szerint a cél az, hogy ezt a mennyiséget minél előbb növelni tudják. Ursula von der Leyen azt mondta, hogy a 2022-re ígért plusz 15 milliárd köbméter elegendő lesz az Európába irányuló orosz LNG-export kiváltására, néhány év múlva pedig elérheti az 50 milliárd köbmétert, amely kiváltaná az orosz földgázimport egyharmadát.
A csúcstalálkozón Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a jelenleginél jóval jelentősebb pénzügyi támogatást kért országának az Ukrajnából érkezett menekültek ellátására és befogadására. A politikus azt mondta, hogy Lengyelország idén legalább 24 milliárd eurót költhet erre a célra. Mostanáig 2,2 millió ember lépte át a lengyel határt Ukrajna felől, és 1,8 millió ott is maradt. Az EU nemrégiben úgy döntött, hogy több mint 10 milliárd euró fel nem használt pénzt fordít a határmenti országok, így Magyarország, támogatására.