;

Erdély;közmédia;választás 2022;Zsigmond Barna Pál;

- A fideszes képviselő bement a marosvásárhelyi közrádióba, és arról panaszkodott, hogy túl sokat kritizálják a kormánypártokat

Ilyen az, ha egy kormánypárti találkozik azzal a közszolgálatisággal, amelynek itthon már nyoma sincs. 

Zsigmond Barna Pál fideszes parlamenti képviselő arról beszélt a marosvásárhelyi közrádióban, hogy olyan műsorokat szeretne, ahol pozitív dolgok hangzanának el a Fideszről, és nem olyan újságírók készítenének műsort, mint Parászka Boróka, a kormánykritikus hangvételéről jól ismert erdélyi újságíró. Úgy véli, a nemzeti megbékélés akkor fog beköszönteni, ha végleg leszámolnak az aktuális ellenzékkel.

A Facebook-bejegyzés formájában megosztott hangfelvételre több erdélyi politikus, köztük az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor is nyomott egy like-ot – írja a Transtelex

A történet előzményeihez hozzátartozik, hogy a közszolgálati Marosvásárhelyi Rádió Naprakész című műsorának szerkesztője, Farkas István az április 3-i magyarországi parlamenti választás miatt két 30 perces interjút készített magyarországi politikusokkal. A Fidesz részéről a marosvásárhelyi születésű Zsigmond Barna Pál, a magyarországi Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője, volt csíkszeredai főkonzul vállalta a beszélgetést, az ellenzék oldaláról pedig Márki-Zay Péter volt a rádió meghívottja, aki éppen erdélyi látogatáson járt. A kormánypárti politikus arra a kérdésre, miszerint mit lehetne tenni a konfliktusok enyhítéséért, a valódi nemzeti összetartozásért, a következőket felelte: 

„Nekem van egy javaslatom, én mindig nagyon konkrét ötleteket szoktam találni. Ugye, van az önök rádiójában egy műsor, amelyet olyan kolléganő vezet, aki rendszeresen, folyamatosan, évek óta szidja Orbán Viktort és a Fideszt. Mi volna, ha létezne egy olyan műsor is, amelyben el lehetne mondani a Fidesz és a jobboldal álláspontját is rendszeresen?”

Erre a felvetésre a műsorvezető közbevetette, hogy „ön most itt van, elmondhatja”. Zsigmond Barna Pál mindenesetre a következőképp folytatta: „vagy ha olyan műsorok lennének, amelyekben nem ezt a… hogy mondjam, nem ezt a jobboldal elleni utálatot próbálják, vagy nem ezt a jobboldal ellenességet próbálják a marosvásárhelyi rádióban szítani, hanem a két tábor közötti együttműködést, mivel azt gondolom, kellenek a közös nemzeti minimumok, és különösen nehéz időkben szükség van közös nemzeti minimumra, és én azt remélem, hogy egyszer megérjük azt az időt, különösen akkor, hogyha ezzel a régi baloldallal, a Gyurcsány féle baloldallal felszámoltunk, és lesz majd egy másik ellenzék, amelyikkel lehet nemzeti minimumról beszélni, és lehet közösen építeni a magyar nemzet jövőjét”. 

Lehangoló, hogy Zsigmond Barna Pál, épp azt a pillanatot találta megfelelőnek erre a kirohanásra, amikor én a jövőről kérdeztem, és arról, hogyan látja a következő évek nemzetpolitikáját – nyilatkozta a portál megkeresésére Farkas István, az interjú készítője. Hozzátette, szomorúnak tartja, hogy az egész beszélgetésből a fideszes politikus csak ezt a másfél perces kirohanást tartotta érdekesnek megosztania oldalán. Kifogásolta azt is, hogy a rövid részből a fideszes képviselő kivágta azt a műsorvezetői reakciót, amikor ő a személyesen és a a rádió nevében is tiltakozott az elhangzottak ellen, és elutasította a politikus vádjait, miszerint a román közszolgálati rádió vásárhelyi stúdiójában ne figyelnének oda a kiegyensúlyozott műsorkészítés szabályaira.

Parászka Boróka Facebook-oldalán reagált a történtekre. „A Marosvásárhelyi Rádió közrádió, a sajtószabadság, a teljes és méltányos tájékoztatás elvei és jogszabályai szerint működik, egy ma Magyarországon már ismeretlen demokratikus rendszer szerint. A mi csatornánkon nem „szidjuk Orbán Viktort„ és a magyar kormányt. Hanem a negyedik hatalmi ágként kritikusak vagyunk. Kérdezünk, tényeket ellenőrzünk, tájékoztatunk.”

Ugyanakkor a marosvásárhelyi közrádió kiegyensúlyozottságával együtt sincsen minden rendben az erdélyi médiával. Mint lapunk beszámolójából kiderül, sem a helyi sajtó nagyobbik hányada, sem a magyar nemzeti hírügynökség nem adott hírt arról az erdélyi civil értelmiségi állásfoglalásról és aláírásgyűjtésről, amelyet egy hattagú kezdeményező csoport indított útnak.

A politikus azt mondta, szeretné, ha a kormány is bedobná a „habtestét” és segítene az ukrán menekülteken.