A földrengéseket a bolygónk kőzetlemezeinek mozgása, a törések mentén e mozgások miatt felhalmozott feszültség okozza, azonban a rengések maguk is visszahatnak a kőzetlemezek mozgására - írja a NatGeo az a Eurekalert nyomán. Ez azt is jelenti, hogy egy földrengés e módon is befolyásolni tudja az ugyanezen helyen a jövőben kipattanó rengéseket, ám ezt a tényt eddig nem számították be a veszélyjelző modellekbe.
A kutatók az 1999-ben a törökországi Izmitben pusztító, a hivatalos adatok alapján legalább 17 ezer halálos áldozattal járó földrengést vették vizsgálataikhoz alapul. Igen nagy érzékenységű GPS adatokat elemeztek, s ebből vontak le következtetéseket: az Anatóliai-lemez, amelyen Törökország helyet foglal, az izmiti rengés után kissé más irányban mozdult tovább, s ez azóta már befolyásolta a rengések kipattanását.
Mivel régebben nem voltak pontosan mérhető adatok, ezért a földrengésmodellek azzal számolnak, hogy a kőzetlemezek folyamatosan ugyanúgy mozognak. Ráadásul azt is felismerték a kutatók, hogy nemcsak a kőzetlemezek határán elhelyezett GPS-mérők adataiból, hanem a lemezek belső területein lévőkkel kiegészítve lehet igazán pontos képet kapni a változásokról.