KSH;Ukrajna;háború;menekültek;drágulás;bérleti díj;lakbér;ingatlan.com;lakbéremelés;

- A háború a lakbért is felnyomja

Újabb csúcsot döntöttek a lakásbérleti díjak: az idén februárban átlagosan már 49,2 százalékkal drágábban lehetett egy lakást vagy házat kibérelni, mint 2015-ben, erre pedig a vonatkozó KSH-ingatlan.com lakbérindex számítása óta nem volt példa. 

A fővárosban lassabban, 41 százalékkal nőttek a bérleti díjak az elmúlt hét évben, Pest megyében, a közép-dunántúli és észak-magyarországi megyékben viszont 70 százalékkal. A lakbérek januárról februárra is emelkedtek: országos szinten 2, a fővárosban 1,5 százalékkal. Tavaly februárhoz képest pedig országosan 16,1, Budapesten 16,5 százalékkal kellett az idén többet fizetni – derül ki az ingatlan.com elemzéséből.

Balogh László, a portál vezető gazdasági szakértője megjegyezte: a drágulás ellenére a fővárosi átlagos bérleti díjak még elmaradnak a koronavírus-járvány előtti szinttől, de ez már nem sokáig lesz így. Márciusban ugyanis tovább élénkült a kiadó lakások piaca, amelyben szerepet játszott az orosz-ukrán háború is, hiszen a Magyarországra érkező menekültek is keresik a kiadó lakásokat. Az ukrán határhoz közeli Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében több mint 50 százalékkal nőtt szűk egy hónap alatt a bérelhető ingatlanok iránti érdeklődések száma, Békés megyében 30, Budapesten pedig 19 százalékos volt a növekedés. Ezzel párhuzamosan a kínálat viszont csökkent. A háború kitörése óta 1500-al kevesebb - országszerte több, mint 12 ezer – kiadó lakás közül lehet válogatni. E két folyamat következtében a bérleti díjak felfelé indultak. Február 23.-hoz képest március közepén Budapesten és Nyíregyházán 10-10 ezer forinttal kértek többet a kiadó lakásokért: átlagosan 160 ezer és 110 ezer forintot. Utóbbi összeggel a szabolcsi megyeszékhely már az egyetemvárosok szintjét közelíti, Pécsett ugyanis szintén 110 ezer, Szegeden pedig 120 ezer forintot kérnek.  

A megyeszékhelyeken 115 ezer forintra emelkedett a tavalyi 100 ezer forintról az átlagos bérleti díj. Székesfehérváron, Veszprémben, Győrben és Debrecenben 125-140 ezer forintot kérnek, de Szolnokon, Miskolcon, Szekszárdon és Salgótarjánban még 100 ezer forint alatt lehet lakást bérelni. Budapesten továbbra is az V. kerület a legdrágább városrész: március közepén átlagosan 285 ezer forintért kínálták a bérelhető lakásokat. A budai I. és II. kerületekben 230 ezer és 210 ezer forintot kérnek. A legszélesebb bérelhető lakáskínállattal rendelkező XI., XIII. és XIV. kerületekben 140-180 ezer forintért hirdették a kiadó lakásokat a tulajdonosok.         

2010 óta 3000 templom épült vagy újult meg nemcsak Magyarországon, hanem a Kárpát-medence magyarlakta területein is – jelentette ki Varga Mihály a Szalézi Oratórium és Tartományfőnökség épületének átadó ünnepségén. A beruházás a kormány 2,2 milliárd forintos támogatásával valósult meg.