Trükkös eljárás során, Ivan Gesev főügyészt megkerülve hajtott végre nagyszabású razziát a bolgár rendőrség csütörtökön Szófiában, nem sokkal az európai főügyész, Laura Codruta Kövesi érkezése után. Őrizetbe vették Bojko Boriszov volt miniszterelnököt, a jobbközép GERB (Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért) párt vezetőjét, Vladiszlav Goranov volt pénzügyminisztert, Menda Sztojanovát, a parlamenti költségvetési bizottság volt elnökét, valamint Boriszov médiatanácsadóját, Sevdalina Arnaudovát is. Boriszov a gyanú szerint visszaéléseket követett el az európai uniós források kapcsán kiírt közbeszerzéseknél, főképp a mezőgazdaságban és az építőiparban.
A Bulgáriát 2009-től kisebb megszakításokkal egészen tavalyig vezető jobboldali populista Boriszov elsősorban az országot eluraló korrupció és az igazságszolgáltatás függetlenségének felszámolásába bukott bele. A bolgár média, az ellenzék és közvélemény szerint Ivan Gesev főügyész mindent megtett azért, hogy Boriszov és klikkje szabadon nyúlhassa le az uniós forrásokat. A tavalyi három egymást követő előrehozott választás után végül Kiril Petkov közgazdász alakíthatott kormányt, aki bár a korrupcióellenes fellépés ígéretével nyert, mindeddig e téren nem sokat tudott felmutatni. Nyilván, többek között azért, mert Gesev főügyészt nem lehetett eltávolítani hivatalából.
Kövesi Szófiában azt mondta, hogy többek közt uniós forrásokkal való visszaéléseket és más korrupciós ügyeket vizsgálnak Bulgáriában. A csütörtöki razzia kapcsán a bolgár belügyminisztérium viszont csak annyit közölt, hogy az Európai Ügyészség 120 bolgár csalási ügyben indított vizsgálatával összefüggésben több helyen is házkutatást tartottak, és bizonyítékokat is lefoglaltak.
A Transparency International szerint Bulgária az EU legkorruptabb tagállama, az egyetlen, amely Magyarországot is megelőzi. Az uniós agrártámogatásokkal e két országban élnek vissza leginkább, ezt már a The New York Times állította egy 2019-es riportjában, kiemelve, hogy az agrártámogatási program a legnagyobb tétel az EU központi költségvetésében, a költségek 40 százalékát teszi ki. Bulgáriában a földalapú támogatások 75 százaléka körülbelül 100 céghez vándorol, a magyarországi támogatások 80 százalékát pedig mintegy 20 cég kapja meg, írta az amerikai lap.
A Boriszov és társai elleni fellépést a belügyminisztérium bonyolította le rajtaütésszerűen, a főügyész és a parlament tudta nélkül. Hogy mennyire lesz sikeres, hogy van-e elég bizonyítéka a rendőrségnek a korrupciós esetek igazolására, az egyelőre kérdéses. Kiril Petkov bolgár miniszterelnök a Facebook rövid videóüzenetben kommentálta az ügyet, hangsúlyozta, hogy senki sem állhat a törvények felett.
A GERB mindazonáltal hangosan kifogásolja az eljárás jogszerűségét. A volt miniszterelnök őrizetbe vétele döbbenetet és vélhetően félelmet váltott ki a párt berkeiben. Mindnyájan a médiából értesültek a történtekről. A GERB politikusok és támogatók már csütörtök este spontán tüntetésbe kezdtek, amit pénteken is folytattak a rendőrség és a kormány épülete előtt, arra hivatkozva, hogy Boriszov rajtaütésszerű letartóztatása a bolgár jogállam leépítésének első lépése. Temenuzska Petkova volt energiaügyi miniszter, jelenlegi GERB-képviselő azt nyilatkozta a bolgár köztelevíziónak, hogy ha szükséges, addig maradnak a rendőrfőkapitányság épülete előtt, amíg a teljes igazság ki nem derül.
Hasonlóképpen nyilatkoztak más GERB politikusok is. A tévé honlapján közölt összeállításban a párt legtöbb képviselője megkérdőjelezte az eljárás törvényességét, Daniel Mitov képviselő pedig azt állította, hogy a bolgár hatóság visszaél Kövesi bizalmával. Egy másik GERB képviselő, Toma Bikov egyenesen államcsínyről beszélt, amely a jogállamiságot hivatott lerombolni.
Hogy pontosan mi a vád Boriszov és letartóztatott társai ellen, még nem nyilvános. Vaszil Bozskov Dubajba szökött bolgár üzletember viszont Facebook-bejegyzésben közölte, hogy az ő, Európai Főügyészségen tett tanúvallomása tette lehetővé a bolgár rendőrség csütörtöki lépését. Mint írta, Gesev éveken át mindent megtett, hogy fedezze társait, mindazok után is, hogy ő megdönthetetlen bizonyítékokat szolgáltatott „Bulgária történetének legnagyobb zsarolásáról”. „Az igazság mindig kiderül" - írta a bolgár üzletember, akinek hitelességét azonban csökkenti, hogy 19 vádpontban folyik ellene eljárás. .