;

Karácsony Gergely;Városliget;Baán László;Magyar Zene Háza;

- Az ingatlanszakma díjazza a városligeti zöld környezetbe épített Magyar Zene Házát

Az építészek, nemzetközi szakértők szerint ez az épület a világ legjobbja  „fenntarthatósági, esztétikai és látogatói élmény szempontjából” egyaránt.

A zsűri fődíját nyerte el a Liget Budapest Projekt keretében megvalósult Magyar Zene Háza csütörtökön Cannes-ban, a világ legnagyobb és legrangosabb ingatlanszakmai kiállításán, a MIPIM-en - jelentette be pénteki közleményében Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa.

Kiemelte, először kapta meg a zsűri fődíját magyar fejlesztés a legrangosabb nemzetközi ingatlanszakmai díj, a MIPIM Awards három évtizedes történetében. A nemzetközi szakértőkből álló döntőbizottság az indoklásában fenntarthatósági, esztétikai és látogatói élmény szempontjából egyaránt a világ legjobbjának ítélte a japán sztárépítész, Sou Fujimoto által tervezett különleges épületet. Ezzel a Magyar Zene Háza a hazai ingatlanfejlesztés egyik legnagyobb nemzetközi sikerét érte el, és Magyarország egyik legtöbb elismeréssel rendelkező épületévé vált. Korábban, még mielőtt felépült volna, négy nemzetközi díjat is „szerzett”.

Baán László szerint „a Liget Budapest projekt ma Európa legnagyobb kulturális tartalmú városfejlesztési projektje”, s ahhoz, hogy hazánké legyen az egyik legvonzóbb és legkomplexebb európai kulturális negyed, annak „elengedhetetlen feltétele a még el nem kezdett fejlesztéseknek, ezen belül is elsősorban az Új Nemzeti Galériának a megvalósítása.”

Ezzel szemben a Népszava is idézte Karácsony Gergely szavait a Magyar Zene Háza január végi átadóját követően, amelyen Orbán Viktor kormányfő az „ellenzék nótájának elhúzására” buzdított. A főpolgármester akkor a Facebook-oldalán kifejtette: „Szinte már hallom a szirénhangokat, hogy milyen szép lett az épület, nem is olyan nagy baj, hogy vannak épületek a Városligetben. Így a kultúra napján különösen fontos emlékeztetni magunkat arra, hogy ennek az épületnek a létrejötte nem a kultúra, hanem a barbár erőszak jegyében történt.”

Bár Magyarország már tavaly év végén elküldte az Európai Bizottságnak (EB) a 2021-2027-es uniós költségvetési ciklusban felhasználható kohéziós pénzek felhasználását nagy vonalakban vázoló partnerségi megállapodás tervezetét, még mindig nem sikerült tető alá hozni az egyezséget.