március 15.;sörök;

- Kácsor Zsolt: Sörök, harcok, lincselések

SÖRTÁRCÁK XLVII.

Ahhoz, hogy sörsorozatom tárcáit önök a szombati Szép Szóban elolvashassák, nekem ezeket a szövegeket kedden délig le kell adnom, az én időszámításom szerint tehát most március 15-e van, vagyis „a kis pesti lárma” (©Kossuth Lajos) ünnepe. Ebből az alkalomból az Arcanum nevű csodálatos portálról kigyűjtöttem önöknek néhány 1848-as cikket, amelyekben szó esik sörről és sörházakról, s amelyek jelentősen árnyalják azon sematikus képet, amely 1848-49-ről mára kialakult. Jó „szórakozást”!

Budapesti Híradó, 1848. január 6. (Pozsonyból)

Az életben gyakran megtörténik, hogy egyik szélsőségből a másikba esik az ember, elmehetünk tehát mi is az újdonságok mezején a templom­ból a serházba, s ez alkalommal kérjük némely pesti tisz­telt bajtársainkat: ha tudósításainkat lefordítják, ki ne fordítsák egyszersmind, mint ez az itteni serfőzővel, illető­leg annak készítményével történt, mert nekünk szereznek bajt. Mi azt írtuk, hogy az itteni polgárság az országgyű­lés megnyílta előtt panaszt tett a hatóságnál a rossz és ártalmas vegyülékű ser ellen, amely megvizsgáltatván ilyennek találtatott, s azóta orvosi felügyelet alatt van. Ám az érdekelt serfőző úr megjelent nálunk hatósági bizonyítvánnyal, a készítménye mellett szólóval, és állításunk visszahívását kívánta, mi azonban ennek he­lyét nem látjuk. Hogy a serfőző úr hitelét ne rontsuk, csak annyit mondunk állításunk első részét illetőleg, hogy mi tisztább forrásból szoktuk adatainkat meríteni, mint az árpalékezelés, kár lenne tehát neki tovább bolygatni a dolgot; a második részre nézve, miszerint panaszokat hallottunk a ser ellen, a lefolyt egy hónap óta azon kü­lönbség állt be, hogy most dicsérni nem halljuk azt.

Budapesti Híradó, 1848. március 15.

Most bárhová forduljon az ember, minden lépten s nyomon az újabb hírek és vá­ratlanabb tudósítások tárgyalását hallja különös megjegy­zések kíséretében; mindenki politizál; minap két kocsis párbeszédét hallgattuk ki, hevesen vitatták a politikai eseményeket és okoskodtak a különbség és hasonlatosság felett, mely az ország gyeplője és az övék közt létezik; három targonczás pedig egy utczaszögleten pipaszó mel­lett váltott eszméket a franczia köztársaságról; ketten közülük azt bizonyítgatá, miszerint párisi collegáik a forradalomban legtöbbet működtek, de a harmadiknak semmikép sem verhették ezt fejébe, ő semmikép sem tud­ta megfogni, mi lehetett egy új kormányrendszer alapí­tásakor targonczázni való; egy serházban is hallottunk két, valószínűleg idegen urat a németországi új dolgokról egész higgadtsággal politizálni. ,,Hm, hm!”, felszólalt egyik. „Ja! ja!”, válaszolt a másik, s erre hosszas hallga­tás következett. De legérdekesebb volt két gyufaárus gyermek vitája, kik majd hajba kaptak afelett: mily jövendő vár Magyarországra! Mondja azután valaki, hogy nálunk nincs politikai érettség az alsóbb osztályok­nál!

Pesti Hírlap, 1848. március 24. (Pozsonyból)

Ugyanez időben a pozsonyi lakosság egy része arra hasz­nálta fel a szabadabb mozgalom, a megifjult közélet óráit, hogy a Lövölde termében gyűlést tartott, melyben követ­kező pontok határoztattak:

1. A Neustadt nevű izraelita, a helybeli lap szerkesztője a szerkesztést azonnal tegye le. 2. A városi serházban levő izraelita munkafelügyelő ha­sonlóképp hagyja el hivatalát.

Tehát gondoskodtak az igen bölcs és igen liberális urak mind a szellemi, mind az anyagi világról, hogy az olyan emberek leheletével ne fertőztessék, kiknek fejére születésük után vizet nem öntöttek. Az említett egyének csak­ugyan el is távoztak ügyesen és becsületesen betöltött helyeik­ből.

Budapesti Híradó, 1848. május 14.

München. Május 4-én itt is polgárvér folyt. A ser ára 5 krajczárról 6-ra emeltetett. A serárusok ezen merénye méltó bosszúra gerjeszté az ezen italt annyira kedvelő s oly nehezen nélkülöző népet. A serházakban mindent összeromboltak, s a közbenjött katonaság bántalmakkal illettetett; csak miután többen megsebesedtek, lehetett a dühöngőket megnyugtatni.

Nemzeti Újság, 1848. július 1.

Újvidék városa utczáit magyar és német vér borítja. Mára lévén a követválasz­tás kitűzve, már reggel jókor nagyszámú vegyes népcso­port gyűlt össze a Zöldkoszorú vendégfogadó előtt. Az udvarban éppen indulófélben levő nem­zetőrök kocsija mellé gyülekezve némely magyarok és ráczok egymással szóváltásba ereszkedtek. Jelesen a ma­gyarok által szemökre hányatott az utóbbiaknak, miszerint fegyveres szerbeket rejtegetnek pincéikben. E lárma mind hangosabbá kezdett válni, s az ugyanazon vendéglő­ben szállást tartó állodalmi biztos két tanácsbelit magához hívatott. Alig múlt azonban egy félóra, midőn ismét iszonyú zaj támadt. Mint állíttatik: bizonyos Szabó János nevű magyar ember egy fegyveres szerbbel valami bolt előtt összeveszvén verekedni kezdett. Ezt a városháza és a vendéglő előtt álló népcsoport meglátván, odarohant, s iszonyú nagy rudakkal, kutakról leszaggatott stakétákkal a nevezett magyart űzőbe vették. Az a közeli serházba menekült, de berontván reá az ajtókat, azonnal agyonverték.

Idealisztikus felfogás szerint a modern társadalom tagjai tudományos alapismeretekkel rendelkeznek, tényeken alapuló, racionális és autonóm véleményalkotásra képesek, nézeteiket és cselekvéseiket az igazságosság, a humanizmus és a közjó érvényesülése motiválja, és ezen elveket valló politikai elitet választanak maguknak.