felmérés;MKIK;diákmunka;fizetésemelés;munkaerőhiány;

- Diákmunkásokat vetnek be a munkaerőhiány ellen

A hazai vállalkozások több, mint kétharmada már tavaly is munkaerőhiányra visszavezethető nehézségekkel szembesült. A szolgáltatásban, az építőiparban és a feldolgozóiparban nagyobb arányban, a kereskedelemben kevésbé találkoztak ilyen problémákkal a cégek – derült ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetének januári felméréséből.

A vállalkozások harmadánál nem volt üres állashely 2022. január 1-jén, felüknél viszont 1–10, negyedüknél pedig több, mint 10 álláshely is betöltetlen volt. Ebből kiindulva a munkaerőhiány leginkább a nagyobb létszámú, a külföldi (rész)tulajdonban lévő, és a döntően exportáló cégeket sújtja. A megkérdezett cégek 41 százaléka arra számít, hogy a munkaerőhiány súlyosbodni fog az elkövetkező egy évben. A problémákkal szembesülő cégek fele atipikus foglalkoztatással, 43 százaléka diákmunkavállalókkal igyekezett orvosolni azokat, és csak harmaduk fizetett a versenytársakhoz képest magasabb béreket, negyedük pedig külföldi munkavállalókat alkalmazott. Az idei évben sem a nagyobb fizetés áll a fókuszban, ezzel csak a cégek 18 százaléka tenné magát vonzóbbá. A vállalkozások 27 százaléka munkaerőigény-csökkentő beruházásban, 26 százaléka új toborzási módszerekben gondolkodik, 15 százalékuk pedig még több munkaterhet rakna jelenlegi dolgozóira.     

Kiderült, hogy az ország tartalékainak kétharmada a tengerentúlon van. Vagyis érintették a szankciók, így jó eséllyel nem tud eleget tenni fizetési kötelezettségének.