"Ön országa vezetője. Azt kívánom, hogy legyen a világ vezetője. A világ vezetőjének lenni azt jelenti, hogy a béke vezetője" - üzente Joe Biden elnöknek Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök szerdán nagy hatású beszédben fordult az amerikai törvényhozás két házához. A beszéd első részét ukránul mondta, ebben a Pearl Harbor elleni japán támadást és a 2001. szeptember 11-i terrorakciókat felidézve emlékeztetett, hogy Ukrajnában ezek most nap mint nap megismétlődnek, s hazájának segítségre van szüksége. Ismét azt kérte, hogy a Nyugat vezessen be repüléstilalmi zónát Ukrajna fölött vagy legalább adjon nagy hatótávolságú légvédelmi fegyvereket, illetve gazdasági támogatást. Ezt rövid videó összeállítás követte a lakó- és kormányzati épületeket ért orosz rakétacsapásokról, a polgári áldozatokról és a síró gyermekekről. Zelenszkij végül angolra váltott és ekkor közvetlenül Biden elnökhöz intézte szavait.
A beszéd előtt és után az amerikai képviselők és szenátorok felállva, dörgő tapssal köszöntötték az ukrán államfőt. A CNN-nek nyilatkozó Michael McCaul republikánus képviselő azt mondta, sokakat meghatottak az elhangzottak – olyanokat is, akiktől ez meglepő lehet –, könnyeztek, mert a látottak a náci Németország bűneire emlékeztették őket.
Biden elnök néhány órával később a Fehér Ház sajtóterméből válaszolt Zelenszkijnek. Újabb, 800 millió dolláros katonai segélyt hagyott jóvá. Az ígért szállítmányok páncéltörő és az eddiginél nagyobb hatótávolságú légvédelmi fegyvereket, illetve drónokat is tartalmaznak majd, de nem terjednek ki a Kijev által kért harci repülőgépekre és egyéb nehéz fegyverzetre. Az Egyesült Államok 2014 óta már eddig is több mint egymilliárd dollár értékben szállított fegyvereket és hadianyagot Ukrajnának, a törvényhozás pedig a múlt héten 13.6 milliárd dolláros humanitárius, biztonsági és gazdasági segítséget szavazott meg. Ezen kívül még 100 millió dollárnyi humanitárius és kárenyhítő segélyt ad az USA nemzetközi fejlesztési ügynöksége, a USAID.
Az amerikai segítségnek titkos tételei is vannak. Erre utalt az MSNBC tévének nyilatkozó Amy Klobuchar szenátor, amikor azt mondta, hogy jobb, ha bizonyos dolgokról nem írnak az újságok, de a törvényhozás tagjai bizalmas tájékoztatást is kapnak. Neki és vele tartó kollégáinak a lengyel-ukrán határ közelében nemrégiben az amerikai 82. légi szállítású hadosztály tisztjei adtak részletes beszámolót a hadszíntérről.
Térségünk négy politikusa nem érte be a közvetett tájékoztatással, hanem elutazott Kijevbe. Mateusz Morawiecki lengyel, Petr Fiala cseh és Janes Jansa szlovén kormányfő, illetve Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök-helyettes Varsóból vállalkozott a békeidőben tizenkét órás vonatútra. Kedden este találkoztak Volodimir Zelenszkij elnökkel és Gyenisz Smihal miniszterelnökkel, majd szerdán délelőttre már épségben vissza is értek. A cseh kormányfő irodája által kiadott fotó tanúsága szerint Fiala út közben is sisakot és golyóálló mellényt viselt.
A háború február 24-i kezdete óta ez volt az első hivatalos külföldi delegáció, amelyik elmerészkedett Kijevbe. Az ukrán vezetés már önmagában ezt is sikerként könyvelhette el, ráadásul a vendégek támogatták, hogy Ukrajna mihamarabb kapjon tagjelölti státust az Európai Unióban. A vendégek hálájukat fejezték ki az ukrán népnek a közös európai értékek bátor védelmezéséért, amire Zelenszkij azzal válaszolt, hogy miközben sok ország bezárta vagy leépítette kijevi képviseletét, „ezen független európai országok bátor vezetői bebizonyították, hogy nem félnek… biztos vagyok benne, hogy ilyen barátokkal, ilyen szomszéd országokkal és partnerekkel tényleg győzhetünk”.
Orbán Viktor távolmaradását a magyar kormány részéről azzal magyarázták, hogy a három érintett ország fegyvereket szállít Ukrajnának, Kijevben erről lesz szó, s ebben Budapest nem vesz részt. A valóságban egyetlen hír sem számolt be konkrét fegyverszállítási tárgyalásokról, ellenben Orbán eddigi legnagyobb szövetségese, a lengyel Jog és Igazság (PiS) pártot vezető Kaczynski felvetette, hogy a NATO küldjön békefenntartó csapatokat Nyugat-Ukrajnába. Némileg hasonló javaslatot fogalmazott meg több tucat amerikai kül- és biztonságpolitikai szakértő is, akik közül a CNN a néhai Zbigniew Brzezinski nemzetbiztonsági tanácsadó fiát, Ian Brzezinskit szólaltatta meg. Ő George W. Bush elnöksége idején a védelmi minisztérium helyettes államtitkára volt, most pedig konzultáns-tanácsadó és a többi aláíróval együtt „korlátozott repüléstilalmi övezet” bevezetését javasolta az ostromlott városokból kivezető humanitárius folyosók fölött. A két javaslatban közös, hogy mindkettő harcérintkezést feltételezne az oroszokkal – igaz, a Kaczynski-féle változatban az utóbbiak dönthetnék el, hogy megtámadják-e a NATO-erőket. Másrészt azonban a békefenntartó misszióknak szigorú szabályai vannak és az ENSZ Biztonsági Tanácsában Oroszország nyilván megvétózna egy ilyen tervezetet.