A tavaszi szezonban minden mérkőzését elveszítette a Fehérvár, a mintázat lesújtóan egységes, hatszor kapott ki, a Magyar Kupából pedig az NB II-ben kilencedik helyen álló ETO is kiütötte. Ilyen eredménysor után nem ellenszenv vagy személyeskedés kérdése, hanem tény: a mai magyar futball legreménytelenebb csapata a Fehérvár. Mindez plasztikusan mutatja azt a vezetetlenséget és koncepciótlanságot, ami két oligarcha nevéhez köthető. Önmagában is érdekes, hogy a szocializmusban még a Real Madriddal UEFA Kupa-döntőt játszott csapat milyen döntések sorozatának köszönheti történelmi süllyedését, de még ennél is messzebb mutat, hogy a szakértelem hiányát mennyire nem ellensúlyozzák azok a kivételes gazdasági előnyök, amelyeket a Fehérvár oligarchái garantálnak.
A klub tulajdonosa Garancsi István „vállalkozó”, aki a NER legbelső körének haszonélvezőjeként nemrégiben lett az ország egyik legnagyobb és legfelkészültebb építőipari cégének a gazdája. A tulajdonosváltás az addigi üzleti lendületet is megsokszorozta, és az építőipari gigász a közbeszerzések sztárja lett, így azóta hatalmas (többnyire) állami projektek, stadion- sportcsarnok- és uszodaépítések győzteseként pozicionálhatja magát. Az vitán felüli, hogy a cég valóban (nyugat) európai nívón dolgozik, például az új, húszezres budapesti szupercsarnokkal szemben minőségi kifogásokat nem lehet emelni, legfeljebb az a kérdés: egyáltalán kinek/minek kellett?
Garancsi azonban talán még az építőipari szupermegbízásoknál is többet kaszál az állami kaszinókoncesszió egyik kedvezményezettjeként, ugyanis a kormányzat tavaly tendereztetés nélkül 2056-ig hosszabbította meg a legjövedelmezőbb fővárosi kaszinók üzemeltetését, amelynek egyik nyertese a Fehérvár tulajdonosa. Nem tudni, van-e szoros összefüggés, de Garancsi több európai kupamérkőzésre együtt utazott Orbán Viktor miniszterelnökkel egy magánrepülőgépen, amelynek üzemeltetéséről és tényleges tulajdonosáról szintúgy szűrve érkeznek az információk.
A klub életére nagy befolyással bíró másik személy ugyan nem tulajdonos, hanem szponzor, de Hernádi Zsolt azért több ennél. A MOL elnök-vezérigazgatója kiváltképp érdekes szerepet játszik a klub életében, ugyanis elvben „csak” támogató, de gyakran ezen túlterjeszkedve tulajdonosi elvárásokat fogalmaz meg.
A két oligarcha pénzügyileg biztos hátteret teremtett, ámbátor ez a fajta tőkefelhalmozás nagyjából úgy viszonyul a klasszikus piacgazdasághoz, mint amikor valaki 2056-ig kap állami koncessziós jogot. Mindenesetre az évek óta tartó összefogás eredményeképpen a Fehérvár volt az első magyar klub, amelyik 10 milliárd forint feletti árbevételt ért el egy évben (10,2), történetesen 2018-ban. A történelmi, lélektani határt áttörő Fehérvár FC bevétele egy évvel korábban ennek nagyjából a harmada volt, vagyis több mint háromszoros emelkedést vezetett elő a szponzorszerzésben példátlan hatékonysággal ügyködő klub.
Üzletileg nyilván van rá racionális magyarázat, hogy a MOL vezetése miért pont egy 1800 átlagnézőt felvonultató NB I-es csapat szponzorálásában találta meg a promóció új színterét, de erre a válaszra azóta is vár a közvélemény.
Az információk ilyen jellegű transzparens áramoltatása egyébként sem erőssége Hernádinak, kevés (ámbátor kétségkívül emlékezetes) interjúinak egyikén például nem kívánt azzal büszkélkedni, hogy az általa vezetett cég beszállt a magyar futballba. „Erre a kérdésre soha nem válaszolok” – szögezte le Hernádi Zsolt egy DigiSport-interjúban, amikor a műsorvezető a szponzoráció nagyságáról kérdezte. Éleslátását bizonyította, hogy a MOL-vezér ezután határozottan sürgette a Közép-európai Liga létrehozását, mondván, az akkor épp MOL Vidinek hívott csapat szerinte kinőtte az NB I-et, a nemzetközi szinthez meg erősebb liga dukálna neki.
Nem vicc, megtörtént, hogy az egyik tradicionális fővárosi klub évzáró szponzori bankettjén az alelnök a színpadon idézte a kijelentést, és óriási nevetések közepette arra kérte a klub támogatóit, hogy ilyen blődséget soha ne mondjanak a nevükben. A fővárosi céges csúcsvezetők ezután percekig röhögtek a MOL vezérén... Hernádi szereptévesztése abban is tetten érhető, amikor egy évekkel ezelőtti váratlan vereség után felhívta Garancsi tulajdonost, és azt kérdezte tőle: ez most mi volt, miért ez az összeállítású csapat játszott, mire utóbbi kinyomta a MOL-vezér hívását.
Az évek alatt volt itt minden, edzők, játékosok, sportigazgatók jöttek és nyilván mennek is majd. A tízmilliárdos költségvetésű klub jövője kiszámíthatatlan, a kiesőzónában lévő Fehérvár FC-t pillanatnyilag négy pont választja el a kieső pozíciótól.