mobil;6G;

- Közeleg a 6G-s mobilinternet

Dél-Korea lehet az első ország, ahol 2028-ban bevezetik a kereskedelmi hatodik generációs mobilhálózat szolgáltatást, ami a mostaninál 50-szer gyorsabb lesz, és tíz kilométeres magasságig nyújt lefedettséget.

"Folytatjuk az előkészületeket a 6G-s korszakra, hogy 2028 és 2030 között be tudjuk vezetni a mobilhálózatot a felhasználók számára” - mondta Lim Hye-Sook dél-koreai tudományos miniszter a barcelonai World Mobil Kongresszuson a múlt héten. Noha a világ harmadik legjelentősebb technológiai vásárán nevének megfelelően leginkább a legújabb mobiltelefonok, hordozható készülékek szerepeltek, a miniszter bejelentése azért keltette fel a technológiával foglalkozó sajtó figyelmét, mert a 6G-s mobilinternet bevezetését 2030-ra tervezték az egyes országok. Dél-Korea most gyorsított, ha a 2028-as bevezetés megtörténik, ők lesznek a világon az elsők, ahol az 5G-s rendszernél ötvenszer gyorsabb mobilhálózat a fizető felhasználók számára is elérhetőn működésbe lép.

A 6G-s technológiára egyelőre még csak a kutatás-fejlesztés fázisában van: a technológia kidolgozása során az egyes cégek saját megoldásokat fejlesztenek ki. A kínaiak az e téren bejegyzett találmányok 40 százalékát birtokolják, az USA a szabadalmak 35, Japán 10, Európa 9, Dél-Korea 4 százalékával rendelkezik. A hírek szerint a Kínai Nemzeti Űrügynökség, a China Mobile, és a Huawei együttműködésében az ország tavaly júliusban két olyan műholdat is fellőtt, amely képes a 6G-s internetet továbbítani, ami annak fényében érdekes, hogy egy 2019-es konferencián a Huawei már azt jelezte, tízezer kis műholdat terveznek felbocsátani, amelyekkel az egész világot lefednék. Műholdakra azért van szükség, mert a 6G-s hálózat a korábbiaknál sokkal magasabb frekvenciájú hullámokat használ, amelyek nem képesek úgy áthatolni az akadályokon, mint akár az 5G-t közvetítő hullámok, amelyeknek ezért megfelelnek a földi közvetítő tornyok is.

Annak ellenére, hogy a 6G esetében a nagyon is közeli jövő technológiájáról beszélünk, van még bőven tennivaló az egész világon az 5G-s fejlesztések terén is. Erről tanúskodik az Ookla jelentése: az Ookla, egy 2006-ban Seattle-ben (USA) alapított webes szolgáltató vállalat, amely arról gyűjt és közöl adatokat, mely országok milyen internetes lefedettséggel bírnak, azok milyen sebességgel képesek működni. 2021-es decemberi, az 5G-s ellátottságra vonatkozó jelentésük egyik grafikonja azt mutatja, hogy az egyes országokban azok közül, akiknek van olyan készüléke, amely képes az 5G-s adatforgalom lebonyolítására, hány százalékban használták ezt a lehetőséget tavaly. Az USA vezet 49,2 százalékkal, az EU felhasználók száma 11,7, a lengyeleké 6,5 százalék. Magyarország 2,9 százalékkal négy országot előz meg a 45-ös listán.

Mindenesetre a nagy techcégek már jelezték, hogy megvannak a terveik arra, ha megérkezik a 6G-s szolgáltatás. A Google, az Apple, a Qualcomm, és az Intel már megalakították kereskedelmi társulásukat, az NGMN-t (Következő Generációs Mobilhálózat). A szövetséget a továbbfejlesztett gépi és emberi kommunikáció kialakítására használják. A felhasználók számára például ez azt jelentheti, hogy többféle módon, látás, hallás, beszéd, érintés útján kommunikálhatnak eszközeikkel, vagy ha csak néhány pillanatra is, de más helyszínen érezhetik magukat, vagyis sokat segíthet a 6G a metaverzum fejlesztők számára is. Korántsem csak a Facebookról van szó: az Ericsson a szagos vagy - reméljük - inkább az illatos interneten dolgozik. Mivel jóval gyorsabban fognak száguldani az adatok a készülékeken, sokkal erőteljesebb lesz az eszközök közötti kommunikáció is, megbízhatóbbak lesznek az okoseszközök, jóval több feldolgozott adat birtokában fognak cselekedni: például biztonságosabbak lesznek az önvezető autók. 

A magyar cél: 2027 előtt az 5GMagyarország törekvése, hogy 2027 előtt biztosítsa az ország 4G lefedettséghez hasonló, csaknem teljes kültéri 5G-s lefedését. A szupergyors, 5. generációs mobilinternet tízszer-százszor gyorsabb letöltési lehetőséget kínál, mint a 4G-s technológia. Jellemzője, hogy 3,5 gigahertzes és 26 gigahertz közötti vagy akár afölötti frekvenciákat használnak információszerzésre és az egymás közti kommunikáció lehetővé tételére az internetre kapcsolódó eszközök, továbbá az irányítóikkal vagy az egymással kommunikációt folytató okoseszközök: telefonok, robotok, drónok, önvezető autók. Az 5G által használt rádióhullámok hossza egy és tíz milliméter között lehet, szemben a normál hullámok centiméterekben mérhető hosszával. Az ilyen rövid hullámok azonban nem képesek áthatolni szilárd tárgyakon, ezért nagyobb számú és alacsonyabb tornyokra szerelhető állomásokra van szükség továbbításukhoz, így az 5G elsősorban a sűrűn lakott városokban elérhető. A technológiát félelmek is övezik, amelyek abból fakadnak, hogy itt magasabb energiájú sugárzást használnak. A milliméteres hullámok azonban nem ionizálnak - nem képesek elektorokat kiütni helyükről az atomokban-, kevés az energiájuk ahhoz, hogy sejteket romboljanak.   

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki: