A reggeli 388 forintról 399,6 forintig emelkedett az euró ára a délelőtti kereskedésben – ezzel a nyitás óta közel három százalékot gyengült a forint. Eközben a lengyel złoty csak 1,4 százalékot esett, a cseh korona pedig 0,6 százalékot gyengült. Már pénteken is voltak jelei, hogy a háborús hírekre rosszabbul reagál a forint, mint a másik két közép-európia deviza, de ez a hétfői kereskedésben már szembetűnő.
A Raiffeisen Bank elemzői szerit a technikai elemzés teljesen hasztalan a forintot bármely a béketárgyalások megindulásával kapcsolatos fejlemény támaszthatná meg – ám ennek jelenleg semmi jele. A bank elemző szerint a múlt heti 0,75 százalékos MNB kamatemelés után csütörtök újabb emelés jön – más kérdés, hogy addig minden bizonnyal más módon be kell avatkoznia a forint védelmében.
Megerősített piaci hírek szerint a lengyel és a cseh jegybank a múlt héten már interveniált a devizapiacokon a helyi pénzek védelmében – az MNB-től nem érkezett ilyen hír – ez lehet az egyik oka, hogy a forint jobban gyengül más régiós valutáknál. Ugyanakkor a nemzeti intervenció is kevés: a kelet-közép-európai jegybankok az utóbbi napok devizaösszeomlását látva már interveniáltak a piacon, de ez sem állította meg a devizák szakadását – írja hétfő reggeli elemzésében a Commerzbank. A német bank szakértői szerint ennek oka, hogy a régió három jegybankja (magyar, lengyel, cseh) egyoldalúan nem tud jelentős és tartós hatást gyakorolni a piacra. Ulrich Leuchtmann kiemeli, hogy az európai politikusokat és az EKB-t láthatóan hidegen hagyják a kelet-közép-európai devizák, azonban szerinte meg kellene fontolnia az Európia Központi Banknak, hogy fellépjen az eurózónán kívüli devizák védelmében – írta a Portfolio.
A forint és és a közép-európai devizák gyengülése az euróval szemben egy dolog, a másik, hogy az euró is gyengül a dollárral és a menedék devizának számító svájci frankkal szemben - vagyis a EKB vezetőinek az euróval kell elsősorban foglalkozniuk. A hétfő délelőtti pénzpiaci összeomlást – amelynek áldozata a forint is – az a terv indította el, hogy az USA és az EU olajembargót fontolgat Oroszországgal szemben. Ez a hír váltotta ki az olajárak felrobbanását – a az amerikai WTI olaj 7 százalékot drágult, 123,5 dollárra, míg az Európában irányadó Brent kőolaj 7 százalékkal 126 dollárra emelkedett. Az olajembargó hírére az ázsiai és európia tőzsdék estettek – ez a válság gyűrűzött be a forintpiacra a 400 forintos euró képében.