A jogállamiság az Európai Unió, egyben demokráciáink alappillére és különösen annak számít az Ukrajna elleni orosz invázió árnyékában - nyilatkozta a Népszavának Iratxe García Pérez, az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) nevű képviselőcsoport vezetője. Mint mondta, jogellenes megszállásról van szó, de Vlagyimir Putyin orosz elnök egyben a demokráciát és a jogállamiságot is támadni akarja, s még soha nem volt akkora szükség a jogállamiság biztosítására Európában, mint napjainkban.
Sajnálatos módon Európán belül is azt láthatjuk, hogy vannak olyan országok, amelyekben a populizmus és a szélsőjobboldal már az intézményeken, kormányokon belül is megjelent, és valós veszélyt jelentenek a jogállamiságra – jelentette ki a spanyol politikus. A szocialisták és a demokraták számára elsődleges fontosságú a jogállamiság, éppen ezért küldöttségük magyarországi látogatása során kiemelten foglalkoztak vele, a sajtószabadság, az igazságszolgáltatás függetlenségének helyzetével. A képviselőnő ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a jogállamiság biztosítására és az európai demokrácia megvédésére a legfőbb fegyvert az uniós költségvetést a jogállamiság tiszteletben tartásához kötő eszköz jelenti. - Az európai adófizetők pénze nem landolhat azoknak a zsebében, akik megsértik az európai értékeket – fogalmazott.
Döntött az Európai Unió Bírósága, győzött Brüsszel, veszített az Orbán-kormányA képviselőnő elmondta, hogy csütörtökön meglátogatták a magyar-ukránt határt, ahol szembesültek a személyes szolidaritás megnyilvánulásaival, valamint azzal, hogy milyen fontos a civil szervezetek munkája, ezzel szemben
a szervezettség hiányával találkoztak az állam részéről. Erről azt mondta, nem elég megnyitni a határokat a menekültek előtt, ahogyan azt tették, hanem biztosítani kell számukra a méltó életkörülményeket is.
A képviselőnő szerint szükség van a civil szervezetek támogatására ahhoz, hogy el tudják látni tevékenységüket - a pénzügyi segítségre, a kormány elköteleződésére, egyben a helyi hatóságokkal való együttműködésre, egy olyan hálózatra, amelyben mind a közintézmények, mind a civil társadalom fontos szerepet töltenek be.
A képviselőnő emlékeztetett a nemrég elfogadott európai irányelvre, amely ideiglenes védelmet nyújt az Ukrajnából érkező menekülteknek, egyben felidézte az Európai Parlamentben elmondott minapi felszólalását, miszerint nem ismétlődhet meg Ukrajnában az, ami a spanyol polgárháborúban történt, ahol magukra maradtak azok, akik a demokráciáért küzdöttek a fasizmussal szemben. Fontosnak nevezte a hazájáért és a demokráciájáért harcoló ukrán nép támogatását, illetve a nyomásgyakorlást, ahogy a tárgyalásos rendezés lehetőségét is. García szerint jelzés kell küldeni az ukrán népnek, arról, hogy nem hagyják magára. Ezzel kapcsolatban fontos jelzésnek nevezte az Európai Parlament minapi határozatát, amelyben támogatásukról biztosították Ukrajna tagjelölti státuszát. Mint mondta, természetesen Ukrajnának is végig kell mennie az uniós tagállammá váláshoz szükséges folyamaton, de ettől függetlenül lehet pozitív jelzést küldeni Kijevnek.