Továbbra sincs előrelépés a pedagógus szakszervezetek sztrájkköveteléseit illetően, az egyetlen változás az, hogy a kormány azt szeretné - és ezt már nyíltan ki is mondták -, ha a március 16-tól meghirdetett határozatlan idejű sztrájkot nem tartanák meg. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) képviselői szerdán tárgyaltak az Emberi Erőforrások Minisztériumában Kisfaludy László köznevelési helyettes államtitkárral, aki arról érdeklődött, még mindig tervezik-e a márciusi munkabeszüntetést.
Miután sem a pedagógusbérek, sem a munkaterhek, sem más követelésekben nem jutottak előrébb, az érdekvédők határozott igennel feleltek. A PSZ elnöke, Szabó Zsuzsa az egyeztetést követő sajtótájékoztatón elmondta: már nemcsak a járványhelyzetre, hanem az orosz-ukrán háborúra hivatkozva is elhalasztaná a sztrájkot a kormány. Nagy Erzsébet, a PDSZ választmányi tagja arról számolt be: továbbra is érvényben van a kötelező oltásról szóló rendelet, s bár több pedagógus kapott miniszteri mentesítést az oltás alól, ezek most sorban lejárnak, emiatt még több tanár kerülhet fizetetlen kényszerszabadságra. A helyettes államtitkártól azt az ígéretet kapták, hogy a kormány felülvizsgálja az oltási rendeletet.
A szakszervezetek képviselői azt is elmondták, miután a kormány rendeletben szabta meg azt is, hogyan lehet sztrájkolni az iskolákban - például a tanórák felét, érettségiző osztályokban a vizsgatantárgyak száz százalékát meg kell tartani -, és ez a bíróság, valamint az alapvető jogok biztosa szerint is rendben van, “kreatív forgatókönyvvel” készülnek a márciusi munkabeszüntetésre. Az egyik út, hogy szóról szóra betartják a kormányrendelet előírásait, ami szintén akadályozhatja az iskolai munkát, hiszen elvben nem lehetne csoportokat, osztályokat összevonni, de ez a gyakorlatban a megbetegedések és a tanárhiány miatt sokszor sztrájkon kívül sem kivitelezhető. További részletekkel a jövő héten állnak elő.
Nagy Erzsébet emlékeztetett: az iskolai polgári engedetlenségi mozgalmak is folytatódnak, amiért szintén a kormány a felelős. Közben újabb intézmények tanárai csatlakoztak az egy napos munkabeszüntetéshez, tiltakozva a sztrájkot korlátozó kormányrendelet ellen. Szerdán Oroszlányban egyszerre négy iskolában, több tucat pedagógus tagadta meg a munkavégzést. Az engedetlenségi akcióban annak február 14-ei indulása óta eddig több mint 200 iskola és több ezer pedagógus vett részt.
Nem csitul a tanárlázadás, minden eddiginél több iskola csatlakozott a polgári engedetlenséghezTanársztrájk: a pedagógus szakszervezetek ellen döntött a Fővárosi Törvényszék