Kedden az atléták (WA), az evezősök (WR/World Rowing), a síelők (FIS), a tollaslabdázók (BWF), a rögbisek (WR), a korcsolyázók (ISU) és a röplabdázók (FIVB) nemzetközi, valamint utóbbiak európai (CEV) szövetsége is közölte, hogy egyetért a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azon javaslatával, és eleget tesz annak, miszerint ne engedjék indulni az orosz és fehérorosz sportolókat, továbbá a két ország hivatalos személyeinek is tiltsák meg a részvételét a különböző eseményeken.
Az idei, birminghami Világjátékok szervező bizottsága szintén az orosz és a fehérorosz sportolók kizárásáról határozott. Korábban a labdarúgók nemzetközi (FIFA) és az európai (UEFA), valamint a kézilabdázók európai (EHF) szövetsége és a jégkorongozók nemzetközi (IIHF) is így tett. A Magyar Jégkorong Szövetség eközben lemondta a fehérorosz válogatott elleni felkészülési mérkőzéseket.
Elvették a rendezést
A Nemzetközi Röplabda Szövetség elállt attól, hogy Oroszországban legyen idén nyáron a férfiak világbajnoksága, amelyet augusztus 26. és szeptember 11. között rendezték volna 10 orosz városban: Moszkvában, Szentpéterváron, Kalinyingrádban, Jaroszlavlban, Kazanyban, Jekatyerinburgban, Ufában, Novoszibirszkben, Kemerovóban és Krasznojarszkban. A Nemzetközi Jégkorong Szövetség eközben elvette a 2022. december 26. és 2023. január 5. között Novoszibirszkbe és Omszkba tervezett junior (U20) világbajnokság rendezési jogát.
Enyhébb szankció
A vizes sportágak nemzetközi szövetsége (FINA) bejelentette, hogy függetlenként versenyezhetnek az orosz és fehérorosz sportolók, akik nem használhatják nemzeti színeiket, szimbólumaikat és himnuszaikat. Az oroszokkal szemben egyébként már érvényben van egy ilyen büntetés a rendszerszintű állami doppingolás miatt, ez eredetileg idén, nem sokkal a decemberi, Kazanyba tervezett rövid pályás Európa-bajnokság előtt járt volna le. A mostani intézkedés visszavonásig szól. A szervezet egyúttal jelezte, megfosztotta Vlagyimir Putyin orosz elnököt a 2014-ben adományozott FINA-rendtől.
Később döntenek
A Nemzetközi Kosárlabda-szövetség (FIBA) később dönt az orosz klubok, illetve válogatottak kizárásáról. A döntésről, amely a címvédő és veretlen Jekatyerinburg, valamint a Dinamo Kurszk szereplése végett kihatással lehet a női Euroliga rájátszására is, szerda késő este vagy csütörtök délelőtt ígértek hivatalos közleményt. Várhatóan új ellenfelet kap a Sopron Basket az Euroliga negyeddöntőjében.
Fegyvert ragadnak
Jurij Vernydub, a moldovai Sheriff Tiraspol ukrán vezetőedzője elhagyta csapatát, s csatlakozott hazája seregéhez. Ugyancsak fegyvert ragad az olimpiai bajnok ökölvívó, Olekszandr Uszik, aki jelenleg a WBA, a WBO, az IBF és az IBO nehézsúlyú világbajnoka. Egy nappal korábban a kétszeres olimpiai bajnok ökölvívó, korábbi könnyűsúlyú WBA- és WBO-bajnok Vaszil Lomacsenko állt be egy zászlóaljba.
„Nem a háborúra”
A török másodosztályban szereplő Erzurumspor labdarúgócsapatának csapatkapitánya, Aykut Demir nem volt hajlandó felvenni a „Nem a háborúra” feliratú pólót. A 33 éves, egyszeres török válogatott labdarúgó döntését azzal indokolta, hogy emberek ezrei halnak meg minden nap a Közel-Keleten, azonban az emberek többsége figyelmen kívül hagyja az ott történteket.
Menekülnek Moszkvából
Távozott a Dinamo Moszkva labdarúgócsapától Andrij Voronyin. A 42 esztendős, 74-szeres ukrán válogatott támadó tavaly októberben lett az orosz klub felnőttcsapatának másodedzője. Ugyancsak távozott posztjáról a Lokomotiv Moszkva labdarúgócsapatának vezetőedzője, Markus Gisdol. A német szakember egyértelművé tette, hogy négy és fél hónap után azért távozott, mert Oroszország háborút indított Ukrajna ellen.
Segített az FTC
A Ferencváros segítségével tudott kimenekülni Ukrajnából a Sahtar Donyeck labdarúgócsapatának szakmai stábja. A zöld-fehér klub egy buszt küldött a záhonyi határátkelőhöz, ahonnan a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre szállították a 12 fős személyzetet. Eközben az együttes brazil játékosai és családjuk is elhagyták Ukrajnát, ők jelenleg Romániában vannak.
Magyar lehetőség?
Mint arról korábban beszámoltunk, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség kizárta Oroszországot a világbajnoki pótselejtezőből. A spanyol lapok négy lehetséges forgatókönyvvel számolnak, az első verzió szerint az eredetileg oroszokkal játszó lengyelek játék nélkül lépnek tovább, s mérkőznek majd meg a cseh-svéd párharc győztesével. Születhet olyan döntés is, amely szerint a H csoportban az oroszok mögött harmadikként végző Szlovákia veszi át a felfüggesztett csapat helyét. Szintén opció, hogy a FIFA az európai selejtező összes csoportját figyelembe véve a legjobb harmadikat választja, amely Norvégia lenne. Az utolsó lehetőségből Magyarország jönne ki jól. Nemzeti válogatottunk a Nemzetek Ligája B divíziójában a 3. csoport győztese lett. Az NL-ből Ausztria és Csehország jutott a pótselejtezőbe, s az erősorrendben Marco Rossi csapata lenne a következő.
Adománygyűjtés
A magyar labdarúgó-bajnokságban szereplő Fehérvár a Ferencváros elleni, március 13-ai hazai bajnoki mérkőzésre értékesített minden egyes belépőjegy után 500 forintot adományoz a Magyar Máltai Szeretetszolgálaton keresztül a kárpátaljai menekültek megsegítésére. A labdarúgó NB II-ben szereplő DVTK pedig a vasárnapi ETO FC Győr elleni bajnoki mérkőzés jegybevételével és szurkolói adománygyűjtéssel segít.
Moszkvai ellenlépés
Igazságtalannak tartja és nem hagyja annyiban az EHF döntését a CSZKA Moszkva női kézilabdacsapata, amely a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordul jogorvoslatért. Az orosz csapat határozottan elítélte az európai szövetség határozatát, mint írják, „a döntés teljesen ellentétes a politikamentes sport elvével, amelyet az orosz kézilabda és a CSZKA mindig is betartott, ráadásul nem felel meg a nemzetközi versenyek normáinak és elveinek, nyilvánvalóan diszkriminatív, és rengeteg sportolót, edzőt és alkalmazottat érint hátrányosan”. Az EHF döntése öt férfi és női együttest érint.
Kvjat kritikája
Danyiil Kvjat, orosz autóversenyző szerint a sportnak ki kellene maradnia a politikából. „Az, hogy nem engedik a világversenyeken indulni az orosz sportolókat és csapatokat, az ellentmond annak, amit maga a sport tanít nekünk: az egységnek és a békének. Ki más tudná összeragasztani a nemzeteket, ha nem a sportolók?” – tette fel a kérdést a 27 éves versenyző a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) Motorsport Világtanácsának keddi ülése előtt. A héten az ukrán szövetség kérte az FIA-t arra, hogy tiltsa el a nemzetközi rendezvényeiről az orosz és fehérorosz versenyzőket, illetve vonja be az indulásukhoz szükséges licencüket. Az FIA végül úgy döntött, hogy az égisze alá tartozó sorozatokban csak semleges színekben állhatnak rajthoz az orosz és a fehérorosz versenyzők mindaddig, amíg elkötelezik magukat a béke és a politikai semlegesség elve mellett.