Brüsszel;

- Befuccsolna a paksi beruházás, ha végrehajtanák az Európai Parlament követelését

A Budapesten működő orosz „kémbank” azonnali betiltását és a paksi beruházás fővállalkozójaként megismert Roszatommal való együttműködés beszüntetését is követeli az Európai Parlament állásfoglalás-tervezete, amit az Ukrajna elleni orosz agresszióra reagálva dolgoztak ki.

A lapunk birtokába jutott ötpárti határozati javaslat, amelyről kedden szavaz az Európai Parlament (EP) plenáris ülése a lehető leghatározottabban elítéli az Orosz Föderáció Ukrajna elleni illegális és indokolatlan katonai agresszióját, Ukrajna megszállását. Követeli, hogy Oroszország azonnal szüntessen be minden katonai tevékenységet Ukrajnában és feltétel nélkül vonjon ki minden katonai és félkatonai erőt és katonai felszerelést az ország területéről.

Az emlékezetes kvótahatározatot felidézve, az állásfoglalás-tervezet felszólítja az Európai Bizottságot, hogy hozzon létre egy szolidaritási mechanizmust az Ukrajnából Lengyelországba, Magyarországra, Romániába és Szlovákiába érkező menekültek más tagállamokba történő áthelyezésére, vagyis elosztására. Üdvözli, hogy az Ukrajnával határos államok, köztük Magyarország, nyitva tartják határaikat, segítséget és menedékjogot biztosítanak a háború és a várható üldöztetés elől menekülő ukrán és nem ukrán állampolgárok számára.

A képviselők még az eddigieknél is súlyosabb szankciókat javasolnak Oroszországgal szemben.

Sürgetik – sok egyéb mellett – az olaj és a gáz behozatalának a korlátozását, és kezdeményezik egymás befektetéseinek kölcsönös betiltását Oroszországban, illetve az EU-ban. Szerintük ki kell zárni minden orosz bankot az európai pénzügyi rendszerből, valamint a bankközi üzenetküldő rendszerből, a SWIFT-ből. Ez utóbbiról a belarusz pénzintézeteket is lekapcsolnák. Egyértelmű utalással a Budapesten létrehozott orosz „kémbankra”, a képviselők követelik az orosz ellenőrzésű Nemzetközi Beruházási Bank működésének a betiltását az EU-ban.

Az állásfoglalás-tervezet felszólítja a tagállamokat, hogy szüntessenek meg minden együttműködést Oroszországgal a nukleáris területen, különösen a Roszatommal és annak leányvállalataival. Vissza kell vonni a Roszatom valamennyi leányvállalatának a működési engedélyét – áll a szövegben. Mint köztudott, az orosz atomenergetikai óriás, a Roszatom mérnöki divíziója a fővállalkozója a két paksi atomreaktor építésének.

A határozati javaslatban a képviselők elítélik, hogy az orosz hatóságok és az államilag támogatott média információs hadviselést folytat, ezért felszólítják az összes tagállamot, hogy haladéktalanul függesszék fel az összes orosz állami médiacsatorna műsorszórási engedélyét, beleértve műsoraik újbóli sugárzását is.

Mielőbb szankciókat kell elfogadni az oroszországi és fehéroroszországi magas szintű korrupcióért felelős személyek, valamint a vezetéshez közel álló oligarchák és tisztviselők ellen – olvasható a szövegben, amely arra kéri a tagállamokat, hogy vonják vissza a befektetésekért biztosított tartózkodási engedélyt és állampolgárságot a nagy vagyonnal rendelkező orosz magánszemélyektől és családtagjaiktól, különösen azoktól, akik szankciókkal sújtott személyekhez és vállalatokhoz kötődnek.

Az EP képviselői támogatják, hogy a tagállamok és az Európai Unió hozzájárulnak Ukrajna önvédelmi kapacitásának a megerősítéséhez, és bátorítják a kormányokat, hogy növeljék katonai felajánlásaikat.

A képviselő-testület azt is javasolja az uniós intézményeknek, hogy fontolják meg a tagjelölti státusz megadását Ukrajnának. Ez lenne az első lépés a keleti-európai ország uniós taggá válásának folyamatában.

A parlamenti állásfoglalásnak nincs jogi ereje, a benne foglalt javaslatokat sem az uniós intézményeknek, sem a tagállamoknak nem kötelező végrehajtaniuk.

De ismét indulni szeretne a posztért.