Oroszország;Ukrajna;háború;Svájc;uniós szankciók;

Ignzio Cassis

- Svájc történelmet ír, mindenben követi az Oroszország elleni EU-s szankciókat

A korábban mindig semleges Svájc is csatlakozik az Oroszországot sújtó uniós szankciókhoz. Mindez azt jelenti, hogy befagyasztják az orosz személyek vagyonait – közölte a berni kormány.

„Rendkívüli helyzetben vagyunk, amikor rendkívüli intézkedésekről kell döntenünk” - mondta Ignazio Cassis elnök-külügyminiszter hétfőn tartott sajtótájékoztatóján, melyen részt vett a pénzügyminiszter, a védelmi miniszter és az igazságügyi miniszter. Hozzátette, csak a történelem fogja megmondani, helyes volt-e egy ilyen lépés. Nyomatékosította, a svájci semlegesség megmarad, de természetesen a nyugati értékek oldalán állnak. Emellett Svájc azonnali hatállyal pénzügyi szankciókat fogadott el Vlagyimir Putyin orosz elnök, Mihail Misinyicin miniszterelnök és Szergej Lavrov külügyminiszter ellen, valamint lezárta légterét az orosz repülőgépek előtt. 

Mindez azért is figyelemre méltó – hívja fel a figyelmet a Reuters –, mert Svájc számos más esetben - így a Krím-félsziget 2014-es annektálásakor is - tartózkodott a szankciók bevezetésétől. Ez alól kivételt képeztek az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elrendelt büntetőintézkedések, melyeket a nemzetközi jog értelmében végre kell hajtania.

Az is kiderült, hogy öt, Putyin-közeli oligarchának is megtiltották a belépést az országba, ám hogy kikről van szó, azokat nem nevezték meg.

Ueli Maurer pénzügyminiszter hozzátette, az áruforgalmat javarészt nem érintik a lépések, mivel azokra nem vonatkoznak az eddigi uniós szankciók. A Svájci Nemzeti Bank adatai szerint az oroszok 2020-ban közel 10,4 milliárd svájci frankot (11,33 milliárd dollár) tartottak Svájcban. A berni kormány korábban azt hangoztatta, nem fogják hagyni, hogy országukat az uniós szankciók kikerülésére használják fel. 

A külgazdasági és külügyminiszter ezt „az ország és a magyarok biztonságával” magyarázza, ehhez képest egy nemzetközi program részeként mégis.