Bruce Wayne. A képregény és a mozi rajongói is tudják, kit takar ez a név. Ő Batman. De ki is ő tulajdonképpen? Talán a leghumánusabb szuperhős, emberfelettisége épp emberi hibáiból, gyengeségéből fakad. Frusztrált iparmágnás, aki miután tanúja volt szülei meggyilkolásának, bűntudattól és haragtól kínozva él. Saját démonaival küzd, amelyeket bosszúvágya és szülei iránti tisztelete táplál. Az is egyedi, hogy míg a szuperhősök tipikusan vállalják közszereplői és hősi énjüket is, Bruce Wayne állandóan őrlődik két eltérő személyisége között, és titkát igyekszik mindenáron megőrizni. És persze imád önbíráskodni!
A figura egyébként nyolcvanhárom éves. Bob Kané hozta létre Batman alakját a DC Comics számára, az első képregény pedig a Detective Comics 27. számában jelent meg 1939 májusában. Tim Burton emelte fel a hőst a kultikus filmes karakterek közé 1989-ben, majd (néhány felejthető bukás után) jött Christopher Nolan kimagasló trilógiája, amellyel kapcsolatban eleinte azt gondolták, annyira komor hangvételű, hogy nemhogy megkedvelteti a fiatalokkal a figurát, hanem elijeszti őket. Ma már tudjuk, az, hogy Nolan shakespeare-i hősnek tekintette Batmant zseniális ötlet volt, így ezek a művek komoly szakmai és esztétikai diskurzusok középpontjába kerültek. Mindezek után újabb bukások jöttek, amikor Zack Snyder nárcisztikus, ám annyira mégsem tehetséges rendező kezébe adta a Warner a DC sorsát és a rajongói haragok – na és persze a Marvellal szembeni persztízsveszteségek – után úgy gondolta, rekord gyorsan újraéleszti a franchise-t.
A Matt Reeves rendezte vadonatúj Batman kapcsán jó hírünk van: pazar film lett. Bár a „Denevérembert” immár számos színész keltette életre a vásznon – a jobbak: Michael Keaton és Christian Bale – eddig nem az aktor személyes és képességei voltak a legfontosabbak. Robert Pattinson, az Alkonyat széria egykori sztárja, aki azóta igen tudatosan építi a karrierjét (csakúgy, mint Kristen Stewart) egyértelmű, hogy az eddigi legtökéletesebb választás a szerepre. Ijesztő, amire ez a fiú képes, egyszerre tud törékeny szívtipró lenni és valamiféle démonikus szörnyeteg, akinek a sötét oldala olyan rettenetes és infernális, hogy attól szinte megdermedünk. Ezt a sokoldalúságát már megmutatta korábban a Világítótorony című drámában Willem Dafoe-val szemben és ha Matt Reeves ezt nem is használja ki a végletekig, ám annyira mindenképpen, hogy ha Batmant látjuk, akkor nem gondoljuk azt, hogy az bizony Bruce Wayne egy maszkban. Egyszóval, azt kell mondanom, hogy Robert Pattinson zseniális színész, aki visszahozza Hollywood aranykorának sztárérzetét. Filmes jelenléte szinte mindent felperzsel.
Mindezekből talán sejthető, hogy Reeves sokat merít a nolani ars poeticából és egy komor és kiábrándító világot mutat be, amelyet Batman próbál megváltoztatni. Ám egyértelműen érződik Matt Reeves megközelítésén a Todd Phillips rendezte Joker hatása, de talán még annál is bátrabb, artisztikusabb a megközelítése. Joker esetében egyértelmű, hogy a karakter pszichés eset, egy pozitív, afféle világjobbító szándékkal megáldott agresszor esetében sokkal mélyebbre kell menni és Reeves-nek és Pattinsonnak ez sikerült. Nem véletlen, hogy a skrupulusokkal teli bajnok, akinek egyfajta eredettörténetét látjuk (újabb párhuzam a Jokerrel), még nem Batmanként hirdeti magát, hanem Vengeance-nek, azaz bosszúnak, aki a szülei elvesztése miatti trauma áldozata. Illetve, a rend kedvéért nem szabad szó nélkül elmenni Paul Dano Rébusza mellett sem: annyira irritálóan tébolyult, hogy olykor úgy éreztem, megérdemelné, hogy megdobáljam popcornnal.
Batman. Forgalmazza az Intercom. Magyarországi bemutató: 2022. március 3.