Márki-Zay Péter, az Egységben Magyarországért miniszterelnök-jelöltje, valamint az ellenzéki összefogás pártjainak előválasztási kormányfő-jelöltjei állnak a közös ellenzéki országos lista elő öt helyén – derült ki péntek délután, egy nappal azelőtt, hogy lejárt volna az április 3-i parlamenti választásra a listaállítási határidő. A második helyre a DK-s Dobrev Klára, a harmadikra a párbeszédes – s az előválasztáson az MSZP és LMP által is támogatott – Karácsony Gergely, a negyedikre a jobbikos Jakab Péter, míg az ötödikre a momentumos Fekete-Győr András került.
Lapunk megkereste az ellenzéki összefogást, amelynek közlése szerint pénteken délelőtt adták le az Országos Választási Bizottságnak (OVB) a közös listát, melyet a szervezet egyelőre nem vett nyilvántartásba, legalábbis az OVB honlapján erről nem jelent meg hivatalos információ. Az ATV úgy értesült, hogy a lista hatodik helyére Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke került, őt az LMP-s Ungár Péter – az előválasztás szombathelyi vesztese – követi, majd Gyurcsány Ferenc DK-elnök következik a sorban, megelőzve Z. Kárpát Dániel Jobbik-alelnököt, Vadai Ágnes DK-alelnököt, Molnár Zsolt MSZP-s pártigazgatót, a momentumos Tompos Mártont, Brenner Kolomant, az országgyűlés jobbikos alelnökét, Gy. Németh Erzsébet DK-s főpolgármester-helyettest és Berki Sándor párbeszédes roma politikust, a párt kisebbségi és etnikai referensét.
Egészen röhejes indokkal utasította el a rendőrség a Sztojka Attila elleni nyomozástA biztos befutónak gondolt első 45 pozícióról így szinte csak az utolsó pillanatban, csütörtökön született megállapodás – az ATV írta meg elsőként, s lapunk is beszámolt róla -, e szerint a DK 14, a Jobbik 12, a Momentum és az MSZP-Párbeszéd 8-8, az LMP pedig három helyet kapott. A Jobbik, a Momentum és a Párbeszéd – Márki-Zay Péter kérésének megfelelően – vállalta, hogy 1-1 roma politikust befutó helyen indít, a DK pedig ígéretet tett, ha az LMP a várt két egyéni választókerületi győzelem helyett csak egy helyen lesz sikeres, akkor saját befutó helyeinek egyikével kompenzálja a zöldpártot, hogy az önálló frakciót alakíthasson. Az is kiderült, hogy a 46. és 47. hely az MSZP-Párbeszédé lett, illetve, hogy a majdani parlamenti bizottságokban az MSZP, a Momentum, a DK, majd a Jobbik választhat elnöki helyeket.
Az országos lista ügyében kerestük a kormánypártokat is, lapunknak nem reagáltak, de péntek délután a Fidesz honlapján nyilvánosságra hozták a lista első ötven helyét. A Fidesz-KDNP országos listájának élére értelemszerűen Orbán Viktor miniszterelnök került, őt Semjén Zsolt KDNP-elnök, Kövér László házelnök, Mátrai Márta háznagy követi, majd Fidesz-alelnökök, Gál Kinga, Kósa Lajos, Németh Szilárd és Kubatov Gábor jönnek a sorban, a kilencedik Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető, a tizedik pedig Harrach Péter korábbi KDNP-frakcióvezető. A 11. helyen Lezsák Sándor Nemzeti Fórum-elnök, a 16-on Illés Boglárka Fidelitas-elnök, a 19-en Varga Mihály pénzügyminiszter található, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a 26., Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a 27., Varga Judit igazságügyi miniszter a 30., Rogán Antal propagandaminiszter a 31. helyre került, őket államtitkárok követik, Hollik István Fidesz szóvivő a 45., míg az lista 50. helyére Orbán Balázs államtitkár került. A korábbi évekkel ellentétben ezek alapján nincs befutó helyen a botrányairól elhíresült roma politikus, Farkas Flórián.
Vélhetően helyette kap lehetőséget - a lista 17. helyén - Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság vezetője. Róla épp a napokban írtuk meg, hogy nem nyomoznak a kijelentései ügyében, amelyet lapunk tárt fel egy hangfelvétel alapján. Sztojka az Országos Roma Önkormányzati Fideszhez húzó tagjaival tárgyalva azt mondta, „BM-esként” mindenkiről tud mindent, illetve pénzes lehetőségeket ígért azon roma politikusoknak, akik megfelelő “politikai teljesítményt” nyújtanak.
Az ügyben Hadházy Ákos tett feljelentést január 7-én hivatali visszaélés és zsarolás gyanújával. Bár a rendőrség ezt elutasította, Sztojka Attila nem nyugodhat meg, mert az ellenzéki képviselő a felvétel alapján egy további feljelentést is tett a NAV Bűnügyi Főigazgatóságán, s ennek alapján a NAV nyomozást rendelt el költségvetési csalás gyanújával.