;;

Fidesz;Békés vármegye;Simonka György;Erdős Norbert;

- Itt a vége, Simonka György visszavonul az országos politikától

Posztját várhatóan Erdős Norbert államtitkár veszi át Békés megyében.

Lemondott választókerületi elnöki posztjáról a bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással és korrupciós bűncselekmények elkövetésével vádolt fideszes Simonka György, a Fidesz Békés megye 4. számú választókerületének országgyűlési képviselője - tudta meg a 24.hu.

A lap emlékeztet, hogy az áprilisi országgyűlési választáson egyébként Simonka György már amúgy sem indul újra, helyette Erdős Norbertet, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkárát indítja a körzetben a Fidesz.

Kérdésükre Simonka György elismerte, hogy írásban lemondott posztjáról, s hozzátette, hogy kivonul az országos politikából, de marad a Fidesz tagja. Azt is közölte, hogy Pusztaottlaka fejlődéséért - ahol korábban polgármesterként tevékenykedett - továbbra is dolgozni fog. Az új választókerületi elnököt várhatóan március elsején választják meg, ezt a posztot is Erdős Norbert fogja megkapni a tervek szerint.

Mint ismert, Simonka Györggyel szemben nyolc és fél év fegyházbüntetés kiszabását és 850 millió forint vagyonelkobzást indítványozott az ügyészség, miután a vád szerint ő és 32 társa összesen 1,4 milliárd forint kárt okozott bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekményekkel.

Ügyészségi gyanú szerint Simonka György – aki csak a harmadrendű vádlott – eredetileg a zöldség-gyümölcs termelői csoportok és termelői szervezetek (TÉSZ) által igénybe vehető, az Európai Uniótól és a magyar költségvetésből származó vissza nem térítendő támogatásokra utazott. Ő és a társai a beruházásokat és az eszközbeszerzéseket felülárazták, vagyis a kérelmekben valótlan adatokat tüntettek fel azért, hogy jogellenesen megnövelt összegű támogatásokat vegyenek fel. Az ingatlanokat áron alul megszerezték, majd azokat minimális fejlesztéssel, fiktív értékbecsléssel szerepeltették az elismerési tervekben. A beszerzett eszközök döntően használtak voltak, és csak töredékét képviselték az értük kifizetett összegnek. Simonka György meghatározta azt is, hogy az egyes beruházásokat megvalósító cégek képviselői a nekik átutalt, vagyis felülárazott vállalkozói díj mekkora részét – általában 45 százalékát – szolgáltassák vissza neki készpénzben. Simonka Györgyöt eredetileg

  • kétrendbeli, bűnszervezetben, gazdálkodó szervezet részére tevékenységet végző, önálló intézkedésre jogosult személlyel kapcsolatban elkövetett vesztegetés bűntettéért,

  • kétrendbeli vesztegetés elfogadása bűntettéért, kétrendbeli, társtettesként bűnszervezetben elkövetett, kötelesség megszegésére irányuló hivatali vesztegetés bűntettéért,

  • kétrendbeli folytatólagosan és felbujtóként elkövetett hamis magánokirat felhasználása vétségéért

vonták felelősségre, amihez 2021 augusztusában jött még egy vád, a két rendbeli vesztegetés hatósági eljárásban bűntette, miután kiderült, hogy ötmillió forintot fizetett, hogy befolyásolja egy tanú vallomását.

Simonka Györgynek először 2019. október 18-án, aztán 2021. február 22-én függesztették fel a mentelmi jogát, de nem helyezték letartóztatásba. Ennek minden valószínűség szerint az az oka, hogy a Fidesznek formálisan vele van meg a kétharmados többsége az Országgyűlésben. Kékessy Mihály Györggyel több közös vállalkozást is vitt, az elsőrendű vádlott nevén van a tulajdonjoga annak a vagyonzár alá vett háznak, amelyben a fideszes parlamenti képviselő él a Békés megyei Újkígyóson.

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség és az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője egyúttal cáfolta, hogy nem fizetett be hárommilliárd forint adót.