Oroszország;Magyar Honvédség;Kárpátalja;Ukrajna;Benkő Tibor;

- Benkő Tibor: Kárpátalja irányába is kiterjedhet a háború, ha elfajul a helyzet Ukrajnában

A honvédelmi miniszter szerint fel kell készülni minden eshetőségre, ezért katonákat és haditechnikai eszközöket csoportosítanak át az ország keleti részébe.

Fel kell készülni minden helyzetre a keleti határ mentén, a humanitárius feladatokra, a határvédelemre, ezért csoportosítunk át katonákat és haditechnikai eszközöket az ország keleti térségébe - erről Benkő Tibor honvédelmi miniszter beszélt kedden Szentendrén.

A miniszter sajtótájékoztatóján közölte, a nemzetbiztonsági kabinet reggeli ülésén Orbán Viktor miniszterelnöktől a Honvédelmi Minisztérium azt a feladatot kapta, akadályozzák meg, hogy Magyarország területére fegyveres csoportosulás tudjon bejönni, az ország területén manővereket hajtson végre. A tárcavezető hangsúlyozta, Magyarországon az embereknek nem kell félniük, de körültekintőnek kell lenni, a Magyar Honvédségnek minden eshetőségre fel kell készülnie. A következő napokban a magyar lakosság is láthatja majd, hogy haditechnikai eszközök, menetoszlopok indulnak el az ország különböző pontjairól a keleti országrészbe. A nyugati országrészben - NATO erőkkel közösen is - kiképzéseket, gyakorlatokat tartanak - ismertette.

Benkő Tibor szerint ha Ukrajnában a helyzet eszkalálódik, nemcsak Ukrajna keleti részén lesz háborús tevékenység, hanem kiterjedhet Kijev, Kárpátalja irányába is. A határokon menekültek érkezésére, továbbá humanitárius feladatokra is fel kell készülniük a katonáknak

 - ismertette a feladatokat.

A miniszter felidézte a hétfő este történteket, nevezetesen, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette a délkelet-ukrajnai szakadár Donyecki Népköztársaság és Luhanszki Népköztársaság szuverenitásának haladéktalan elismerését, továbbá közölte, a "bizalom- és biztonságerősítés" keretében e területek "békefenntartói" feladatait a következő tíz évben Oroszország látja el.

Benkő Tibor szerint kérdés, ki milyen mértékben akarja folytatni a háborús retorikát, valamint Ukrajna miként jár el, de az tény, hogy a Magyarországgal szomszédos országban valóban háborús konfliktus alakult ki. A miniszter kiemelte, Magyarország békét szeretne; a békés, tárgyalásos megoldás híve, de a Magyar Honvédségnek rendeltetéséből adódóan is készen kell állnia szükség esetén határvédelmi, illetve humanitárius feladatokra.

Benkő Tibor kedden Szentendrén tartotta hagyományos évértékelő, feladatszabó értekezletét. Azon a HM és a Magyar Honvédség vezetőinek is elmondta, az ukrán-orosz helyzet miatt lesz olyan feladat, amelyet "a mai nappal, vagy holnap, vagy az elkövetkezendő napokban végre kell hajtani". A miniszter megjegyezte, a délszláv válság sem volt régen, majd 2014-ben megjelent a hibrid hadviselés, megtörtént a Krím annektálása, most pedig a szomszéd országban háború van. Olyan nemzeti haderőt, képességet kell építeni, amely garantálja Magyarország békéjét és biztonságát - szögezte le.

A Magyar Honvédség és a vezetői továbbra is a NATO szerves részeként, de önálló képességeket felvonultatva tudja kezelni a mostani helyzetet - jelentette ki a miniszter, megjegyezve, erről közelmúltbeli magyarországi látogatásán Ben Wallace brit védelmi miniszter és Roger L. Cloutier, a NATO Erők Szárazföldi Parancsnoka személyesen is meggyőződött.

Évértékelő és feladatszabó értekezletén tartott beszédében Benkő Tibor a honvédelmi és haderőfejlesztési program folytatását jelölte ki fő célként. A tárcavezető hangsúlyozta, a jelenlegi biztonsági helyzet is azt igazolja, hogy feladata van a Magyar Honvédségnek. Magyarország tagja a NATO-nak, követi annak elvárásait, de a prioritás a nemzeti képesség. Olyan nemzeti haderőt kell építeni, amely garantálja az ország békéjét és biztonságát - hangoztatta.

Van olyan iskola, ahol a szülők a pedagógusokkal együtt tiltakoztak a kormány sztrájkrendelete ellen.